Share

یک پیش‌شرط مهم برای آتش‌بس پایدار در غزه برآورده شد: فتح و حماس توافق کردند دولت وحدت ملی به ریاست محمود عباس اداره غزه را نیز بر عهده بگیرد.

محمود عباس و اسماعیل هنیه، رهبران فتح و حماس

اداره غزه پس از هفت سال دوباره تحت نظر و با مسئولیت فتح انجام خواهد شد. توافق بر سر این تصمیم روز پنجشنبه ۲۵ سپتامبر و پس از مذاکرات دو روزه اعظم احمد و موسی مرزوق، نمایندگان فتح و حماس اعلام شد. اعظم احمد، نماینده فتح در تلویزیون فلسطین اعلام کرد که هر دو سازمان در باره نکات مورد اختلاف به توافق رسیده‌اند.

با این توافق، دولت وحدت ملی از جنبه صوری خود بیرون خواهد آمد. کابینه وفاق ملی فلسطین در ماه آوریل و با حضور وزیران دو طرف تشکیل شده بود اما کارایی آن زیر سایه اختلاف‌هایی چون موضوع بودجه غزه و سیاست‌‌‌ خارجی متفاوت قرار گرفت.

مقامات الفتح، حماس را متهم به تضعیف اختیارات و تصمیمات دولتی در نوار غزه می‌کردند و حماس نیز متقابلا، تشکیلات خودگردان را مسئول عدم پرداخت حقوق ۴۵ هزار نفر از کارکنان بخش خدمات اجتماعی در غزه می‌خواند.

حماس در میانه سال ۲۰۰۷ پس از یک دوره جنگ داخلی خونبار با فتح، در انتخابات نوار غزه پیروز شد و اداره یک طرفه این منطقه را بر عهده گرفت. پیروزی حماس و کنترل غزه از سوی این سازمان تندرو با واکنش‌های بین‌المللی و تهدیدهای اسرائیل همراه بود.

این توافق اهمیت به سزایی در مذاکرات آتی با اسرائیل برای برقراری آتش‌بس پایدار دارد. واگذاری اداره غزه به دولتی یکپارچه، شرط جامعه جهانی برای پرداخت کمک‌ مالی برای بازسازی خرابی‌های غزه نیز هست. کنفرانس جمع‌آوری کمک مالی برای بازسازی غزه در ۱۲ اکتبر برگزار می‌شود.

پس از جنگ ۵۰ روزه غزه و چند دور آتش‌بس محدود و ناپایدار، اسرائیل و مقامات فلسطینی با میانجی‌گری مصر گفت‌وگوهای غیرمستقیمی را برای دستیابی به آتش‌بس دایمی شروع کردند. شرط لازم برای ادامه گفت‌وگوها، اداره امور غزه زیر نظر دولت وحدت ملی و توافق حماس و فتح در این زمینه بود.

جنگ ۵۰ روزه غزه بیش از ۲۶۰۰ کشته در میان فلسطینی‌ها برجای گذاشت. منابع فلسطینی می‌گویند دو سوم کشتگان افراد غیرنظامی بوده‌اند. ۶۴ سرباز و سه غیرنظامی اسرائیلی نیز در این جنگ جان خود را از دست دادند.

Share