Share

ابراهیم حاتمی کیا، فیلمساز ایرانی، خواهان واکنش وزارت ارشاد، سازمان سینمایی و دیگر مسئولان ارشد سینمای ایران به سخنان عباس کیارستمی، یکی دیگر از کارگردانان مشهور سینمای ایران شد.

Hatami Kia

حاتمی کیا می‌گوید کیارستمی به ارزش‌های «دفاع مقدس» و شهدا توهین کرده است

حاتمی‌کیا در اختتامیه جشنواره «فیلم مقاومت»، کیارستمی را «عزیز کرده‌ای از سینمای ایران» خواند که به گفته او «اخیراً حرف‌هایی زده و شهدا را قربانی جنگ دانسته است.» او کیارستمی را مورد حمایت همیشگی وزارت امورخارجه ایران دانست.

حاتمی‌کیا با خطاب قرار دادن سید محمد بهشتی، رییس سابق سازمان سینمایی فارابی و رییس پیشین سازمان میراث فرهنگی ایران گفت در سینمای ایران جریانی وجود دارد که نسبت به جنگ و دفاع مقدس بی‌تفاوت است از همین رو از «استادان خود که در رأس آن‌ها سید محمد بهشتی قرار دارد می‌خواهم که نگاه خود را نسبت به این اظهار نظر بیان کنند.»

به گفته حاتمی‌کیا، این محمد بهشتی بود که او را برای ساختن فیلم جنگی به جنوب فرستاد، اما کیارستمی را روانه شمال کرد.

 

سخنان جنجال برانگیز کیارستمی

اشاره حاتمی کیا به سخنان کیارستمی در مورد جنگ ایران و عراق و سخنرانی او در ماه آوریل ۲۰۱۴ در دانشگاه سیراکیوز آمریکا و در جمع دانشجویان است.

عباس کیارستمی رئیس هیأت داوران فیلم‌های‌ کوتاه جشنواره فیلم کن شد

کیارستمی می‌گوید هزاران نفر در جنگی از بین رفتند که هیچ مفهومی نداشت

کیارستمی با انتقاد از رویکرد ایدئولوژیک حاتمی‌کیا گفته بود: «یک هفته قبل از اینکه اینجا بیایم یکی از فیلمسازانی که سال‌ها فیلم جنگی ساخته (اشاره به ابراهیم حاتمی‌کیا) فیلم‌های پرهزینه جنگی و البته با مخاطب کمتر- برای اینکه مخاطب ایرانی دیگر حوصله جنگ نداشت، بنابراین بودجه‌های خیلی سنگین می‌گیرد و فیلم‌های جنگی می‌سازد، گوش من را پیچانده بود که زمانی که ما داشتیم می‌جنگیدیم کیارستمی داشت دنبال دفترچه دوستش می‌گشت.»

کیارستمی سپس در ادامه سخنانش خطاب به حاتمی‌کیا می‌گوید: «”خانه دوست کجاست” یکی از پربیننده‌ترین فیلم‌هایی بود که من ساختم، در واقع همه جای دنیا آن را می‌شناسند. “خانه دوست کجاست” ماندگار شد چون راجع به یک ارزش انسانی عمیقاً صحبت می‌کرد اما فیلم‌های تو نماند چون تو راجع به یک پریودی از تاریخ ایران حرف زدی که تازه آن پریود هم به هیجان آورد بچه‌ها را. احمدپور (شخصیت اصلی فیلم خانه دوست کجاست) رفت پس داد دفترچه را، اما تو به هیجان آوردی و احمدپورهای دیگر رفتند در جنگ و کشته شدند و حالا پس از سال‌ها می‌شود راجع به آن‌ها فکر کرد که آن‌ها چطوری از بین رفتند؛ در جنگی که هیچ مفهومی نداشت.»

سخنان کیارستمی که حدود شش ماه پیش بیان شده است، اکنون در ایران جنجال‌آفرین شده است.

حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی در واکنش به این ماجرا گفته است که انتشار صحبت‌های کیارستمی پس از ۶ ماه و درست در هفته جنگ یا «هفته دفاع مقدس» سئوال‌برانگیز است و بنابراین لازم است متن کامل سخنان او دقیق خوانده شود.

او تأکید کرد تولید فیلم‌های مذهبی و «دفاع مقدس» در اولویت قرار دارد و اگر دولت در حوزه‌ای سرمایه‌گذاری کند یکی از این حوزه‌ها «ثبت حماسه‌های دفاع مقدس است.»

حاتمی‌کیا در روزهای اخیر با حضور در برنامه سینمایی «هفت» در تلویزیون سراسری ایران، بار دیگر جریان روشنفکری در سینمای ایران را مورد انتقاد قرار داد.

او در این برنامه که روز ۲۸ شهریور پخش شد گروهی از فیلم‌سازان ایرانی را «فیلم‌ساز جشنواره‌ای» خواند که به گفته او «با آن طرف آب در ارتباطند  همیشه دلارشان میرسد و مارکوپولو هستند و در آن سوی آب‌ها رنگ عوض می‌کنند و عکس‌های مختلف می‌اندازند.»

Share