Share

هماهنگ‌کننده «امور مبارزه با تروریسم‹» اتحادیه اروپا زنگ خطر را به صدا در آورد. هر روز شهروندان بیشتری از کشورهای عضو اتحادیه اروپا در سوریه و عراق به «دولت اسلامی» (داعش) می‌پیوندند.

در آغاز سال جاری میلادی گفته می‌شد که دو هزار جنگجو از اروپا به داعش پیوسته‌اند

ژیل دو کرشکُو، هماهنگ‌کننده «امور مبارزه با تروریسم» اتحادیه اروپا روز جمعه ۲۶ سپتامبر / چهارم مهرماه به شبکه جهانی بی‌بی‌سی گفت تعداد اروپایی‌هایی که در سوریه و عراق برای «دولت اسلامی» (داعش) جنگیده‌ یا می‌جنگند به سه هزار نفر افزایش یافته است.

در آغاز سال جاری میلادی گفته می‌شد که دو هزار جنگجو از اروپا به داعش پیوسته‌اند.

به‌گفته ژیل دو کرشکو، در میان این افراد کسانی نیز بوده‌اند که کشته شده یا به اروپا بازگشته‌اند.

حملات هوایی آمریکا و متحدانش به مواضع داعش در سوریه و عراق خطر حملات تروریستی تندروهای اسلامی به اهدافی در اروپا را افزایش داده است. علاوه بر این، رقابت گروه‌های تروریستی می‌تواند به جنایت‌های جدیدی منجر شود.

هماهنگ‌کننده «امور مبارزه با ضد تروریسم» اتحادیه اروپا گفت: «ظهور داعش می‌تواند موجب اقدامی از سوی القاعده شود تا به این طریق نشان دهد این گروه هنوز هم مهم‌ است.»

در ساعات نخستین روز جمعه مقامات امنیتی اسپانیا و مراکش ضربه تازه‌ای به وابستگان به شبه‌نظامیان اسلامگرا وارد کرده و ۹ تن از تروریست‌های اسلامی مشکوک را دستگیر کردند.

به‌گفته وزارت کشور اسپانیا، این عملیات در «ملیله»، منطقه خودمختار اسپانیایی در شمال آفریقا و ۱۵ کیلومتر دورتر در شهر ساحلی «نادور» در شمال شرقی مراکش انجام شد.

با توجه به یافته‌ها، افراد دستگیرشده با تشکیلات «دولت اسلامی» (داعش) در ارتباط بوده‌اند.

تلویزیون اسپانیا به‌نقل از مقامات محلی اعلام کرد که یکی از افراد دستگیرشده شهروند اسپانیایی است و هشت نفر دیگر مراکشی هستند. وظیفه این گروه اعزام نیروهای جوان به «جنگ مقدس» عنوان شده است.

در برخی از کشورهای اروپایی، از جمله آلمان، تمامی فعالیت‌ها در حمایت از داعش ممنوع اعلام شده است. آن‌ها داعش را سازمانی تروریستی خوانده‌اند.

Share