Share

حدود ۱۰۰ نفر از شهروندان استان چهارمحال و بختیاری ایران به‌دلیل احتمال شرکت در تجمع اعتراضی علیه طرح‌های انتقال آب در این استان، به یکی از نهادهای امنیتی احضار شدند.

یکی از تجمع‌های اعتراضی مردم چهارمحال و بختیاری با درخواست توقف عملیات اجرایی تونل‌های «بهشت‌آباد» «گلاب ۲»

یکی از تجمع‌های اعتراضی مردم چهارمحال و بختیاری با درخواست توقف عملیات اجرایی تونل‌های «بهشت‌آباد» «گلاب ۲»

به‌گزارش ایسکانیوز، در روزهای اخیر فراخوان‌هایی در شبکه‌های اجتماعی برای شرکت مخالفان طرح‌های انتقال آب از استان چهارمحال و بختیاری به سایر مناطق، منتشر شده بود. آن‌ها قرار بود در جریان برنامه عمومی پیاده‌روی در شهرکرد به‌مناسبت «هفته دفاع مقدس» شعارهایی نیز در مخالفت‌ با پروژه‌های انتقال آب سر بدهند که با مخالفت نهادهای رسمی از انجام این کار خودداری کردند.

این گزارش می‌افزاید چند تن از فعالان شناخته‌شده محیط زیستی استان چهار محال و بختیاری نیز در میان احضارشدگان بوده‌اند اما احضارها با دستگیری افراد همراه نبوده است.

مخالفان طرح‌های انتقال آب می‌گویند تونل «گلاب ۲» و «بهشت‌آباد» در استان چهارمحال و بختیاری اثرات مخربی روی محیط زیست کشور خواهد داشت. کارشناسان محیط زیست نیز پیش از این مخالفت خود را با این طرح‌ها اعلام کرده‌اند.

فروردین‌ماه سال جاری نیز هزاران نفر از مردم چهارمحال و بختیاری با برگزاری تجمع اعتراضی، خواستار توقف عملیات اجرایی تونل‌های «بهشت‌آباد» در شهرستان اردل و «گلاب ۲» در زاینده‌رود این استان شده بودند.

این مخالفت‌ها از پنج سال پیش تاکنون ادامه دارد اما مسئولان حکومتی اقدامی در این زمینه انجام نداده‌اند.

استان چهارمحال و بختیاری از نظر کشاورزی و توریستی، چند سالی است که با مشکلات جدی کمبود آب مواجه شده و تأمین نشدن آب به‌عنوان نیاز اساسی، جلوی توسعه کشاورزی را در این منطقه و شهرها و روستاهای اطراف گرفته است.

با وجود چنین مشکلاتی معترضان می‌گویند حفر تونل‌های «گلاب ۲» و «بهشت‌آباد» هم محیط زیست این استان را به نابودی می‌کشاند و هم خسارات جبران‌ناپذیری به مردم وارد می‌کند.

Share