Share

نطق وزیران خارجه آلمان و روسیه در سازمان ملل به پینگ‌پنگ هشدار و اتهام مبدل شد. اشتاین‌مایر روسیه را به نقض حقوق بین‌الملل در اوکراین متهم ساخت. لاوروف هم غرب را قیم دمکراسی و ریاکار نامید.

Lawrov

وزیر خارجه آلمان در سخنرانی خود در اجلاس سازمان ملل نسبت به بازگشت به دوران جنگ سرد هشدار داد. اشتاین‌مایر گفت دولت‌ها با توجه به بحران‌های عدیده کنونی باید مسئولیت خود را ادا کنند و آلمان آماده این کار است. او روسیه را متهم کرد که با تغییر مرزهای موجود در اوکراین، حقوق بین‌الملل را نقض کرده است.

وزیر خارجه روسیه نیز در سخنان خود به شدت به غرب تاخت. او گفت اتحادیه اروپا و ناتو خود را قیم دموکراسی می‌دانند اما به خودشان هم دروغ می‌گویند. سرگئی لاوروف افزود که اوکراین قربانی سیاست متکبرانه آمریکا و اتحادیه اروپا شد که «‌کوشیدند کنترل یک منطقه ژئوپولیتیکی بزرگ‌تر را به دست آورند.»

لاوروف عنوان کرد که آمریکا و اتحادیه اروپا منشور سازمان ملل و قرارداد هلسینکی را نقض کرده‌اند. وزیر خارجه روسیه تحریم‌های اتحادیه اروپا، آمریکا و سایرین علیه کشورش را نیز محکوم ساخت.

وزیر خارجه آلمان در موضوع داعش به لزوم ائتلافی گسترده اشاره کرد و گفت: «اقدامات اهریمنی داعش مشکلی منطقه‌ای و محدود به عراق و سوریه یا آفریقا نیست بلکه این بربریت متوجه همه جامعه جهانی است.»

روسیه در قبال حملات نیروهای ائتلاف به مواضع داعش در سوریه موضع مخالف گرفته و تاکید دارد که حملات باید با قطعنامه سازمان ملل و یا با مجوز بشار اسد انجام شوند.

یک روز پیش از سخنان لاوروف و اشتاین‌مایر در اجلاس سازمان ملل، رئیس جمهوری چک در همایش گفت‌وگوی تمدن‌ها تاکید کرده بود که قدرت‌های غربی نمی‌توانند با تحریم‌های اقتصادی موجب تغییر در حکومت روسیه شوند. میلوش زمان در این همایش که در یونان برگزاری می‌شود از قدرت‌های غربی خواست تحریم روسیه را متوقف سازند و از این کشور بخواهند که در ائتلاف مقابله با داعش شرکت کند.

لاوروف روز چهارشنبه ۲۴ سپتامبر، در واکنش به نطق اوباما در سازمان ملل گفته بود: «این سخنرانی فردی نبود که در پی صلح است.» وزیر خارجه روسیه افزود که تروریست خوب و بد وجود ندارد ولی تروریست‌های بد از نظر غربی‌ها کسانی هستند که با آمریکایی‌ها می‌جنگند.

 

Share