Share

یک پژوهش آماری پیرامون مداخله قدرت‌های خارجی در کشور‌های عربی نشان می‌دهد، احساسات ضد ایرانی در میان عرب‌زبانان کاربر توئیتر در منطقه خاورمیانه، حتی بیش از خصومت با آمریکایی افزایش داشته است.

twitter

به اعتبار پژوهشی که به دست محققانی از دانشگاه‌های هاروارد و پرینستون صورت گرفت، عرب‌زبانان توئیتر نگاهی بسیار منفی به ایالات متحده دارند. این پژوهشگران دریافتند که مداخله‌های آمریکا در کشورهای اسلامی مختلف موجب نگاه منفی قابل توجهی از سوی عرب‌زبان‌های توئیتر شده است.

با این حال، این پژوهشگران به احساسات ضدایرانی بسیاری نیز در توئیت‌های عربی پرداختند. این پژوهشگران با ۲۷ میلیون توئیت عربی علیه ایران مواجه بودند.

روبرت کوئهان، استاد روابط بین‌الملل دانشگاه پرینستون و یکی از نویسندگان پژوهش یادشده در گفت‌و‌گو با پایگاه خبری‌ـ‌ تحلیلی «کوارتز» گفت: «ما دریافتیم که با مداخله ایران در سوریه یا دیگر جاها (در سال‌های ۲۰۱۲ و ۲۰۱۳) خصومت‌ها نسبت به ایران از سوی کاربران عرب توئیتر افزایش یافته است. به نظر من، این اتفاق گواهی است بر اینکه هر قدرت مداخله‌جوی غیرعربی در آن منطقه ــ خواه آمریکایی و خواه ایرانی ــ هدف چنین احساساتی قرار می‌گیرد.»

پژوهش یادشده با استفاده از ابزاری صورت می‌گیرد که بخش تحلیل شبکه‌های اجتماعی شرکت «کریمسون هگزاگون» طراحی کرده. این ابزار با استفاده از رصدکردن توئیت‌ها، به بررسی و تحلیل افکار عمومی در منطقه‌ای خاص و درباره موضوعی خاص می‌پردازد.

گفتنی است که «اسرائیل» از این نظرسنجی کنار گذاشته شده است.

Share