Share

با وجود هشدارهای نیروهای امنیتی، هزاران دانشجوی معترض به تظاهرات اعتراضی‌شان برای برگزاری انتخابات آزاد در هنگ‌کنگ ادامه می‌دهند. آن‌ها در برای عمارت‌های دولتی در مرکز شهر هنگ‌کنگ اجتماع کرده‌اند، مرکز تجاری شهر را تصرف کرده‌اند و با کمدهای آهنی خیابان‌ها را سنگربندی کرده‌اند. دانشجویان هنگ کنگی با پوشیدن تن‌پوش‌های ضد آب، عینک، ماسک و نقاب خود را برای رویارویی با نیروهای ضد شورش آماده کرده‌اند.

اعتراضات دانشجویی در هنگ‌کنگ برای انتخابات آزاد

اعتراضات دانشجویی در هنگ‌کنگ برای انتخابات آزاد

نیروهای امنیتی محل تجمع دانشجویان معترض را محاصره کرده است. دولت این تظاهرات را غیر قانونی خوانده و از دانشجویان خواسته خیابان‌ها را ترک کنند، و اعلام کرده که در غیر این‌صورت با تظاهرکنندگان با خشونت مقابله خواهد کرد.

شنبه، ۵ مهر/۲۷ سپتامبر کار به درگیری کشید و نیروهای امنیتی با اسپری فلفل به تظاهرکنندگان یورش بردند. ۳۰ دانشجو در این درگیری زخمی شدند.

از روز جمعه، ۴ مهر/۲۶ سپتامبر که تظاهرات اعتراضی دانشجویان برای انتخابات آزاد در هنگ‌کنگ آغاز شده، در مجموع ۷۸ دانشجو بازدداشت شده‌اند.

ابتدا دانشجویان در اعتراض به انتخابات گزینشی به خیابان‌ها آمدند و سپس دانش آموزان هم به آن‌ها پیوستند. آن‌ها تهدید کرده بودند که مراکز مالی هنگ‌کنگ را اشغال خواهد کرد. اکنون، دانشجویان صبح امروز به تهدید خود عمل کرده‌اند. شبکه آمد و رفت در هنگ‌کنگ کاملاً مختل شده و ترافیک سنگینی در این شهر پرجمعیت به وجود آمده است.

در ماه اوت سال جاری حکومت چین اعلام کرد که نامزدهای انتخابات سال ۲۰۱۷ هنگ‌کنگ را به طور گزینشی، بر اساس وابستگی آنان به حزب کمونیست چین انتخاب می‌کند. دانشجویان به انتخابات گزینشی واکنش نشان داده‌اند و خواهان برکناری لیون چونگ یینگ، رییس شورای اجرایی هنگ‌کنگ شده‌اند.

چونگ لینگ اعلام آمادگی کرده که با دانشجویان معترض گفت‌و‌گو کند، اما تاریخی برای این گفت‌و‌گو تعیین نکرده است.

رییس شورای اجرایی هنگ‌کنگ از شهروندان خواسته در تظاهرات اعتراضی دانشجویان که او آن را غیرقانونی اعلام کرده، شرکت نکنند.

گالری عکس: اعتراضات دانشجویی در هنگ‌کنگ

Share