Share

به‌گفته یکی از متخصصان داروسازی کشور، ایران در جمع ۲۰ کشور جهان و پس از چین در رتبه دوم بیشترین مصرف دارو در آسیا قرار دارد و هر ایرانی به‌طور میانگین در سال ۳۳۹ عدد دارو مصرف می‌کند. روی‌آوری به خوددرمانی نتیجه افزایش هزینه‌های درمان و فقر اقتصادی مردم است.

۱۰ تا ۱۵ درصد مجموع داروهای کشور بدون مشورت با پزشک مصرف می‌شود

۱۰ تا ۱۵ درصد مجموع داروهای کشور بدون مشورت با پزشک مصرف می‌شود

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، منصور رستگارپناه، مدیر امور بین‌الملل و اطلاع‌رسانی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اعلام این خبر گفت: «مصرف سرانه داروهای تزریقی در ایران در سال گذشته ۴/۱۱ عدد بوده است که این رقم حدود چهار برابر مصرف سرانه کشورهای در حال توسعه است.

همچنین به‌گفته او سرانه مصرف دارو در ایران «بیش از ۵۰ هزار تومان» است.

رستگارپناه افزود: «تحقیقات نشان داده است که ۱۰ تا ۱۵ درصد مجموع داروهای کشور بدون مشورت با پزشک مصرف می‌شود که این مقدار بیش از استانداردهای جهانی است.»

وی افزود: «براساس تحقیقات صورت گرفته در ایران بیش از ۵۰ درصد بیماران در مواقع ضروری نیز به مراکز درمانی مراجعه نمی‌کنند و با مراجعه به داروخانه یا استفاده از داروهای موجود در منزل خوددرمانی می‌کنند.»

فقر؛ عامل خوددرمانی

«خوددرمانی» به فرایندی گفته می‌شود که در آن فرد بدون داشتن اطلاعات اولیه از بیماری‌اش، با دیدن نخستین نشانه‌ها اقدام به مصرف انواع داروها، از مسکن‌ها گرفته تا آنتی‌بیوتیک‌های متنوع، می‌کند یا نسخه‌های گیاهی بزرگ‌ترهای خانواده را عملی می‌کند.

این فرایند با «خودمراقبتی» که با دیدن نشانه‌های بیماری در بدن و اطلاع‌یابی از عوامل خطرساز محیطی صورت می‌گیرد، تفاوت دارد.

رستگارپناه تأکید کرد که مصرف خودسرانه دارو می‌تواند منجر به مرگ شود و همچنین باعث شود تا بخش بزرگی از بودجه بهداشت و درمان کشور صرف درمان بیماری‌ها و عوارض ناشی از آن شود.

به‌گفته وی تمایل به خوددرمانی در جامعه به شرایط اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی مربوط می‌شود و مهم‌ترین عامل فقر اقتصادی است که موجب شده تا بسیاری از خانواده‌ها در پرداخت هزینه پزشکی مشکل داشته باشند.

وی گفت: «خانواده‌ای که در تهیه بسیاری از ضروریات زندگی خود ناتوان است در هنگام ابتلا به بیماری به جای پرداخت هزینه ویزیت پزشک و تهیه دارو سعی می‌کند با مصرف داروهای در دسترس یا با شیوه‌های قدیمی مانند داروهای گیاهی خوددرمانی کند.»

هزینه‌های درمان در ایران در سال‌های گذشته همواره سیری صعودی داشته که در زمان اجرای فاز نخست طرح هدفمندی یارانه‌ها، به‌گفته شهاب‌الدین صدر، رئیس کل وقت سازمان نظام پزشکی ایران بین ۲۰ تا ۴۰ درصد نیز افزایش داشت.

در مردادماه سال جاری حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ایران اعلام کرد که «هزینه‌های درمان سالانه ۷۰۰ هزار نفر را زیر خط فقر می‌برد».

افزایش هزینه سلامت با توجه به نرخ تورم در کشور تشدید شده و هزینه قابل توجهی را به سبد خانوار در زمینه خدمات بهداشتی و درمانی تحمیل کرده است.

مسکن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها؛ بیشترین میزان مصرف خودسرانه در ایران

مدیر امور بین‌الملل و اطلاع‌رسانی دانشکده داروسازی دانشگاه علوم پزشکی تهران همچنین گفت مسکن‌ها، قطره‌های چشمی و آنتی‌بیوتیک‌ها بیشترین میزان مصرف خودسرانه در ایران را دارند.

به‌گفته وی مصرف بی‌رویه مسکن‌ها بر روی کلیه و کبد عوارض منفی دارد و آنتی‌بیوتیک‌ها به علت نوع تأثیر آن‌ها جزو بدترین داروهایی هستند که خودسرانه مصرف می‌شود.

وی در مورد مصرف داروهای گیاهی نیز هشدار داد و گفت: «بسیاری از مردم بر این عقیده هستند که داروهای گیاهی، داروهایی بی‌خطر و بی‌عارضه بوده و با هر مقداری که مصرف شود عارضه‌ مهمی مانند داروهای شیمیایی ندارد. در حالی که برخی از داروهای گیاهی با برخی از داروهای شیمیایی اثر تجمعی یا کاهنده دارند که این موضوع می‌تواند عواقب زیادی را برای بیمار و نظام سلامت تحمیل کند.»

وی گفت باور اشتباه مردم سبب رواج داروهای گیاهی غیراستاندارد و آلوده در جامعه شده است.

Share