Share

گفت‌وگوهای دو جانبه و پیاپی بین ایران و شش قدرت جهانی در نیویورک پیشرفت چشمگیری نداشت. یک مقام بلندپایه آمریکایی به رویترز گفت: «نکات بسیار دشواری برای رسیدن به توافق پایانی وجود دارد.»

Ruhani

لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه نیز در پایان گفت‌وگوهای جمعه ۲۶ سپتامبر در نیویورک، نسبت به نتیجه ابراز تردید کرد و گفت: «هدف از رسیدن به توافق پایانی این است که تحت هیچ شرایطی ایران به بمب اتمی مجهز نشود.»

وزیر خارجه فرانسه گفت : «ما باید در باره رآکتور اراک وسانتریفیوژها که می‌توانند ایران را به بمب اتمی نزدیک کنند تصمیم بگیریم.» پیش ازلوران فابیوس، حسن  روحانی از نرسیدن به توافق  اظهار تاسف کرد و هشدار داد: «زمان بسیار کمی برای توافق پایانی باقی مانده است.»

روحانی  در نشست مطبوعاتی خود در نیویورک شرایطی را اعلام کرد و گفت: «توافقی که در آن حق غنی‌سازی در ایران لحاظ  نشده باشد از نظر ایران مشروع نیست. غنی‌سازی در ایران ادامه می یابد و تحریم‌ها هم باید به طور کامل لغو شوند.»

ایران و شش قدرت جهانی تا ۲۴ نوامبر – کمتر از دو ماه دیگر فرصت دارند تا در مهلتی که خود تعیین کرده اند در مذاکرات اتمی به توافق برسند.

واکنش غربی‌ها و مسئولان جمهوری  به مذاکرات نیویورک چگونه بود؟

گره یا گره‌های کار برسر توافق در این برنامه بحث بانگیز ایران در کجاست؟

در خبرها به تعداد سانتریفوژها اشاره شده که از اختلاف‌های اساسی‌ست اما به اختلاف بر سر وضعیت نیروگاه اراک کمتر اشاره می‌شود.

آیا این بدان معنی‌ست که در مورد رآکتور اراک توافق شده است؟ حال که مذاکرات نیویورک بدون توافقی به پایان رسیده، آیا کل پروسه آغاز شده در ژنو نیز بدون نتیجه می‌ماند؟

شروط روحانی در نیویورک که «لغو تحریم‌ها و ادامه غنی‌سازی در ایران» بود، چقدر قابل اجراست؟ خبرگزاری آسوشیتدپرس از طرح تازه آمریکا نوشته  در خصوص دادن امکان به جمهوری اسلامی برای حفظ نیمی از سانتریفوژها. اگر این پیشنهاد پذیرفته شود، آیا جمهوری اسلامی – به گفته وزیر اطلاعات و امور استراتژیک اسراییل –  می‌تواند توان هسته‌ای نظامی داشته باشد؟

این پرسش‌ها را با دو کارشناس پرونده اتمی جمهوری اسلامی، آقایان منصور فرهنگ در نیویورک و مهران مصطفوی در پاریس در میان می‌گذاریم.

Share