Share

رییس سازمان سینمایی کشور می‌گوید مطمئن است عباس کیارستمی، فیلمساز مشهور ایران، عاشق «دفاع مقدس» است. حجت الله ایوبی این سخنان را در پاسخ به حملات رسانه‌ای ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان فیلم «چ»، به کیارستمی و مسئولان سینمایی دولت گفته است.

Ayyubi-02

حجت الله ایوبی می‌گوید کیارستمی عاشق دفاع مقدس است

حاتمی‌کیا در روزهای گذشته کیارستمی را متهم به توهین به «ارزش‌های دفاع مقدس و شهدا» کرده و از دولت و مسئولان سینمایی خواسته بود به سخنان شش ماه پیش این فیلمساز جهانی واکنش نشان دهند. حاتمی‌کیا گفته بود اگر مسئولان دولتی برابر کیارستمی موضع نگیرند معلوم می‌شود در دولت «نفاق» وجود دارد.

اکنون ایوبی می‌گوید کیارستمی در محافل خصوصی بارها و بارها تاکید کرده عاشق دفاع مقدس است و دوست دارد به شیوه خودش در این مورد فیلم بسازد.

او این سخنان را در جمع خبرنگاران حاضر در «خانه هنرمندان» و در حاشیه برنامه «گروه هنر و تجربه» بیان کرد.

به گفته رییس سازمان سینمایی، آن‌چه رسانه‌های مختلف از آن غفلت کرده‌اند آن است که اظهارات شش ماه گذشته کیارستمی حرف‌های خود او نبوده، بلکه کامنتی در یکی از شبکه‌های اجتماعی بوده که کیارستمی تنها آن را خوانده و بیان کرده است.

عباس کیارستمی رئیس هیأت داوران فیلم‌های‌ کوتاه جشنواره فیلم کن شد

سخنان شش ماه گذشته کیارستمی در آمریکا اکنون در ایران جنجال برانگیز شده است

عباس کیارستمی در جلسه‌ای که ماه آوریل گذشته در دانشگاه سیراکیوز آمریکا و با حضور دانشجویان این دانشگاه برگزار شد با انتقاد تلویحی از حاتمی‌کیا گفته بود که به اعتقاد مخاطبانش فیلم‌های حاتمی‌کیا فیلم‌هایی بودند که بسیاری را به هیجان آوردند تا در جنگ ایران و عراق که جنگ بی‌مفهومی بود کشته شوند.

حجت الله ایوبی می‌گوید در مورد سخنان کیارستمی با او صحبت کرده اما این فیلم‌ساز اجازه رسانه‌ای و علنی شدن این گفت‌و‌گوها را نداده، بنابراین او تنها «حس» خود از گفت‌و‌گو با کیارستمی را بیان می‌کند.

او بار دیگر خواستار بررسی این موضوع شد که چرا صحبت‌های کیارستمی با گذشت شش ماه از آن هم‌زمان با «هفته دفاع مقدس» مورد توجه و دست‌آویز این حملات قرار گرفته است.

ایوبی همچنین در مورد سخنانی که از علی جنتی، وزیر ارشاد، در مورد محکوم کردن کیارستمی نقل شده بود گفت:«من هنوز سخنان آقای جنتی را ندیده‌ام که بتوانم درباره آن صحبت کنم اما هیچ‌کس، حرفی علیه دفاع مقدس را تایید نمی‌کند. از هر کسی بپرسید می‌گوید این کار محکوم است اما از سوی مقابل باید ببینیم چه گفته شده و باید کمی هم عدالت و انصاف را رعایت کنیم.»

پول فیلم جنگی نداریم

ایوبی همچنین در مورد ساختن فیلم‌های جنگی بزرگ یا آن‌چه که او آن را «فیلم‌های فاخر دفاع مقدسی» نامید گفت اگر کسی چنین انتظاری دارد با صدای بلند می‌گویم پولش را واقعا نداریم.

War film iran

سازمان سینمایی پولی برای ساختن فیلم‌های جنگی فاخر ندارد

به گفته حجت الله ایوبی، کل بودجه سالانه بنیاد سینمایی فارابی تنها به اندازه تولید یک «فیلم فاخر دفاع مقدس» است.

او درباره اینکه بعضی فیلمسازان می‌گویند فیلمنامه دارند اما سازمان سینمایی از آن‌ها حمایت نمی‌کند، گفت: «این‌که می‌گویند حمایت مالی کنیم، باید بگویم کل بودجه فارابی بدون این‌که حقوق پرسنل را بدهیم، خرج تولید یکی از این فیلمنامه‌هایی است که به آنجا ارائه می‌شود. یعنی با تمام بودجه ۲۰ الی ۲۵ میلیاردی فارابی می‌توانیم ‌فقط یک فیلم دفاع مقدسی بسازیم».

به گفته رییس سازمان سینمایی، امسال برخلاف سال‌های گذشته هنوز هیچ ارگان و سازمان دیگری نیز قصد ساختن فیلم «دفاع مقدسی» ندارد.

Share