Share

در ادامه دور تازه فشارهای قوه قضائیه ایران علیه دولت، ابراهیم رئیسی، دادستان کل کشور از حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران خواست تا جلسه شورای عالی فضای مجازی را تشکیل دهد.

ظاهرا تأکید مقام‌های قضایی برای تشکیل جلسات شورای عالی فضای مجازی توسط حسن روحانی با هدف اخذ مصوباتی از این شورا برای کنترل بیشتر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی است.

ظاهرا تأکید مقام‌های قضایی برای تشکیل جلسات شورای عالی فضای مجازی توسط حسن روحانی با هدف اخذ مصوباتی از این شورا برای کنترل بیشتر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی است.

به گزارش روز سه‌شنبه هشتم مهر روزنامه شرق، رئیسی گفت: «بر اساس آیین‌نامه، جلسات شورای عالی فضای مجازی باید زود به زود تشکیل شود و حداقل هرماه یک جلسه داشته باشد.»

وی افزود: «مدتی است که این شورا جلسه نداشته که از رئیس‌جمهور که ریاست این شورا را برعهده دارد، می‌خواهم که هر چه ‌زودتر جلسه شورای عالی فضای مجازی تشکیل شود.»

ظاهرا تأکید مقام‌های قضایی برای تشکیل جلسات شورای عالی فضای مجازی با هدف اخذ مصوباتی از این شورا برای کنترل بیشتر اینترنت و شبکه‌های اجتماعی است.

دو هفته پیش نیز غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه ایران نیز بر اساس دستور صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه به دولت ضرب‌الاجل یک ماهه‌ای داده بود تا در مورد فیلتر شبکه‌های اجتماعی موبایلی «واتس‌آپ» و «وایبر» اقدام کند.

شورای عالی فضای مجازی از جمله شوراهای نوبنیادی است که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی در اسفند ۱۳۹۰ آن را تشکیل داد.

آیت‌الله خامنه‌ای اعضای حقوقی این شورا را بدین ترتیب منصوب کرد: «رئیس‌جمهور (رئیس شورای عالی)، رئیس مجلس، رئیس قوه قضائیه، رئیس سازمان صداوسیما، وزیر ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر علوم، وزیر اطلاعات، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران و فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی.»

همچنین اعضای حقیقی این شورا حمید شهریاری، جواد مظلومی، مسعود ابوطالبی، کامیار ثقفی، رسول جلیلی، محمد سرافراز و علی‌رضا شاه‌میرزایی هستند که برای مدت سه سال تعیین شده‌اند.

رهبر جمهوری اسلامی ایران گفته است که این شورا وظیفه دارد مرکزی به نام مرکز ملی فضای مجازی کشور ایجاد کند.

Share