Share

عباس کیارستمی، فیلمساز ایرانی در واکنش به کسانی که او را متهم به توهین به «ارزش‌های دفاع مقدس و شهدا» کرده‌اند، از سخنان خود دفاع کرد و گفت: «هنوز هم می‌گویم و از این جمله خود ذره‌ای عقب‌نشینی نمی‌کنم که ما درگیر جنگی شدیم که هیچ مفهومی نداشت.»

عباس کیارستمی: من در زمان صلح، خیلی طرفدار حرف زدن درباره جنگ نیستم.

عباس کیارستمی: من در زمان صلح، خیلی طرفدار حرف زدن درباره جنگ نیستم

این سخنان را کیارستمی در مصاحبه‌ای با حبیب احمدزاده از شرکت‌کنندگان در جنگ هشت ساله ایران و عراق و فیلمنامه‌نویس و مستندساز گفته است. خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، چهارشنبه ۹ مهر متن این مصاحبه را منتشر کرده است.

کیارستمی درباره جنگ هشت ساله ایران و عراق گفته است: «این جنگ به ما تحمیل شد و نمی‌خواستیم درگیر این جنگ بی‌مفهوم شویم. درست است که هردو طرف در جنگ سهیم هستند اما مسئول کسی است که آغاز می‌کند.»

این فیلمساز با اشاره به اینکه «ما همه‌ نسبت به رزمندگان دین داریم»، افزود: «چند شب پیش در تلویزیون دیدم که متأسفانه مجری با لحن هیجانی که همه را تحریک می‌کرد، می‌گفت که من نسبت به حماسه‌ای که این جوانان خلق کردند، وفاداری نداشتم و پیشنهاد کرد که اگر کیارستمی پوزش بخواهد و بگوید که این یک اشتباه لفظی بوده، قضیه به سرانجام خواهد رسید ولی من نفهمیدم بابت چه باید پوزش بخواهم وقتی چیزی نگفتم که در نفی این حماسه‌آفرینان باشد.»

کیارستمی با بیان این‌که «من در زمان صلح، خیلی طرفدار حرف زدن درباره جنگ نیستم»، افزود: «بازهم می‌گویم که من از هیچ جنگی دفاع نمی‌کنم اما بحث دفاع و تنبیه متجاوز چیز دیگری است.»

عباس کیارستمی در جلسه‌ای که ماه آوریل گذشته در دانشگاه سیراکیوز آمریکا و با حضور دانشجویان این دانشگاه برگزار شد با انتقاد تلویحی از ابراهیم حاتمی‌کیا، فیلمساز ایرانی که فیلم‌هایی درباره جنگ ایران و عراق ساخته است، گفته بود که به اعتقاد مخاطبانش فیلم‌های حاتمی‌کیا فیلم‌هایی بودند که بسیاری را به هیجان آوردند تا در جنگ ایران و عراق که جنگ بی‌مفهومی بود، کشته شوند.

انتشار فیلم سخنان کیارستمی باعث شد تا او بگوید که «نمی‌دانم چگونه فیلم‌برداری شده و چرا به یک‌باره بعد از شش ماه فیلمش منتشر شد.»

در نخستین واکنش به اظهاراتی که کیارستمی در دانشگاه سیراکیوز آمریکا بیان کرده، ابراهیم حاتمی کیا، فیلمساز ایرانی، خواهان واکنش وزارت ارشاد، سازمان سینمایی و دیگر مسئولان ارشد سینمای ایران به سخنان عباس کیارستمی شد.

حاتمی‌کیا، کیارستمی را «عزیز کرده‌ای از سینمای ایران» خواند که به گفته او «اخیراً حرف‌هایی زده و شهدا را قربانی جنگ دانسته است». او کیارستمی را مورد حمایت همیشگی وزارت امورخارجه ایران دانست.

کیارستمی نیز در مصاحبه‌اش با حبیب‌ احمدزاده، بدون اشاره به نام حاتمی‌کیا گفته است: «آن رزمنده‌ها کار انسانی خودشان را انجام دادند و من چرا باید حرکت آن‌ها را زیر سئوال ببرم. همین الان هم خجالت می‌کشم وقتی می‌گویم نسبت به این‌ها مدیونم. خجالت‌آور است چون می‌رود در باب دیگری که من مثلا ترسیده‌ام و از روی ترس این حرف‌ها را می‌زنم. اما من چه موقعیتی دارم که به خاطرش بترسم؟ من کجا مورد عنایت و لطف این دوستان قرار گرفتم؟ من چه وقت عزیز کسی بوده‌ام؟ لطفا به این‌ها پاسخ بدهید.»

چهار روز پیش نیز علی جنتی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران درباره اظهارات عباس کیارستمی در دانشگاه سیراکیوز گفت: «این حرفی که ایشان زده قابل قبول نیست. ایشان می‌گوید جنگ نامفهوم!»

وی افزود: «دفاع مقدس که دیگر جزو حماسه‌هایی است که همه آحاد ملت به آن معتقدند. دفاع مقدس، دفاع از سرزمین، دفاع از اسلام، دفاع از نوامیس بوده و دیگر کسی نمی‌تواند آن را زیر سئوال ببرد.»

در همین حال حجت‌الله ایوبی، رئیس سازمان سینمایی کشور چند روز پیش گفت که «مطمئن است عباس کیارستمی ایران، عاشق دفاع مقدس است.»

ایوبی خواستار بررسی این موضوع شد که چرا صحبت‌های کیارستمی با گذشت شش ماه از آن هم‌زمان با «هفته دفاع مقدس» مورد توجه و دست‌آویز این حملات قرار گرفته است.

محمدجعفر منتظری٬ رئیس دیوان عدالت اداری یکی دیگر از کسانی بود که نسبت به سخنان کیارستمی در دانشگاه سیراکیوز واکنش نشان داد.

عباس کیارستمی در آن بخش از سخنان خود که به فیلم‌های حاتمی‌کیا اشاره کرده بود، گفته بود: «فیلم‌های تو نماند، چون تو راجع به یک پریودی از تاریخ ایران حرف زدی که تازه آن پریود هم بچه‌ها را به هیجان آورد.»

منظور کیارستمی از «پریود» «بازه زمانی» بود اما رئیس دیوان عدالت اداری ایران آن را با «عادت ماهیانه زنان» یکی گرفت و این سخنان کیارستمی را به دلیل استفاده از کلمه «پریود»، «بی‌شرمانه» خواند.

محمدجعفر منتظری گفت: «این تعبیر بی‌شرمانه که از سوی مغز متفکر مشروب‌خوار غرب‌گرای افتاده در داخل غرب اخیرا نسبت به دفاع مقدس بر زبان جاری شده و بنده از بیان آن خجالت می‌کشم، به نظرتان ناشی از چیست؟»

Share