Share

جواد هروی، نماینده مجلس ایران می‌گوید بحران آب باعث شده تا ساکنان ۲۰۰ روستا در استان سیستان و بلوچستان، محل زندگی‌شان را ترک کنند و به روستاهای دیگر یا حاشیه شهرها بروند.

بحران آب ٢٠٠ روستای سیستان‌ و بلوچستان را تخلیه کرد

بحران آب ٢٠٠ روستای سیستان‌ و بلوچستان را تخلیه کرد

روزنامه شهروند روز پنجشنبه ۱۰ مهرماه در گزارشی نوشت: «صحبت از خالی از سکنه شدن ٢٠٠ روستا در سیستان‌ و بلوچستان است، سکنه‌ای که بسیاری از آن‌ها تأمین‌کننده امنیت مرزهای جنوب شرقی کشور بوده‌اند اما خشکسالی و بحران تأمین آب، آن‌ها را از خانه و کاشانه فراری داده یا ساکن روستاهایی دورتر شده‌اند یا حاشیه‌نشین شهرها.»

هروی همچنین گفته که در خراسان جنوبی هم «وضع همین‌طور است و باید سریعا اعلام وضع قرمز کنند.»

بر پایه این گزارش، بیش از پنج ‌هزار روستا در ایران با تانکر آب‌رسانی می‌شوند.

گزارش شهروند می‌افزاید: «کاهش بارش، خشکسالی و بهره‌برداری بیش از حد از آب‌های زیرزمینی، بحران این روزهای خشکسالی را جدی‌تر کرده و دسترسی به آب‌های زیرزمینی را سخت‌تر.»

میزان آب تجدیدشونده در ایران، یعنی آبی که از بارش‌ برف و باران حاصل می‌شود، کاهش پیدا کرده و بر این اساس این کشور در مرحله «بحران آبی» قرار دارد.

دو روز پیش، ستار محمودی، قائم مقام وزیر نیرو گفت که وضعیت حدود ۳۰۰ دشت از مجموع ۶۰۹ دشت کشور «ممنوعه بحرانی است و امکان برداشت آب از آن‌ها وجود ندارد.»

به گفته کارشناسان مستقل حوزه آب و همچنین سازمان حفاظت محیط زیست ایران، بین ۹۰ تا ۹۲ درصد از آبی که در ایران مصرف می‌شود، در زمین‌های کشاورزی است اما آب مصرفی در این بخش کارایی و بازده لازم را ندارد و بخش عمده‌ آن به هدر می‌رود.

متوسط مصرف جهانی آب در بخش کشاورزی در جهان حدود ۷۰ درصد است. بنابر این کشاورزی ایران بیش از ۲۰ درصد از متوسط جهانی نیز بیشتر آب مصرف می‌کند. منتقدان، هدر رفتن آب در بخش کشاورزی را نتیجه سیاست‌های غلط در دهه‌های گذشته می‌دانند.

Share