Share

پارلمان ترکیه لایحه عملیات نظامی این کشور در مقابله با گروه «دولت اسلامی» در خاک سوریه و عراق را تصویب کرد. برای این اجرای این طرح یک سال در نظر گرفته شده است.

تصویب لایحه مقابله نظامی با داعش در پارلمان ترکیه

تصویب لایحه مقابله نظامی با داعش در پارلمان ترکیه

روزنامه «حریت» چاپ ترکیه گزارش داده که نمایندگان پارلمان ترکیه با ۲۹۸ رأی موافق و ۹۸ رأی مخالف این لایحه را تصویب کرده‌اند.

در جریان جنگ داخلی سوریه، بیش از یک و نیم میلیون آواره سوری به ترکیه پناه آورده‌اند. در این لایحه آمده است که ارتش ترکیه می‌بایست در عراق و سوریه یک منطقه امن برای آوارگان فراهم آورد.

همچنین نیروی هوایی ترکیه موظف شده در امتداد نوار مرزی ترکیه با سوریه «منطقه پرواز ممنوع» ایجاد کند.

افزون بر این به ارتش ترکیه این مجوز داده شده که برای دفع خطر گروه «دولت اسلامی» بتواند از مرز عبور کند و وارد خاک عراق و سوریه شود.

در این لایحه همچنین آمده است که دولت‌های دیگر اجازه دارند از پایگاه‌های نظامی ترکیه برای مقابله با گروه «دولت اسلامی» استفاده کنند.

هنوز معلوم نیست که آیا ارتش ترکیه برای عملیات نظامی علیه گروه «دولت اسلامی» وارد خاک سوریه شود. دولت ترکیه بارها تأکید کرده که هدفش از به تصویب رساندن لایحه عملیات نظامی در سوریه صرفاً حفاظت از نوار مرزی‌اش با این کشور در برابر تهاجمات اخیر گروه «دولت اسلامی» است.

در روزهای گذشته پیکارجویان داعش بیش از ۳۰۰ روستا در شمال سوریه و در نوار مرزی با ترکیه را تصرف کرده‌اند و اکنون در آستانه تصرف شهر کوبانی هستند.

بر اساس نظرسنجی سازمان «متروپل» ۵۲ درصد از شهروندان ترکیه با طرح مداخله نظامی در سوریه موافق‌اند. کردهای عراق و سوریه اما از این واهمه دارند که ترکیه در پوشش مقابله با گروه «دولت اسلامی» شمال عراق و سوریه را اشغال کند و مانع از خودمختاری کردها شود.

از سوی دیگر، هنگامی که لایحه مشارکت نظامی ارتش ترکیه در پارلمان این کشور به بحث گذاشته شده بود، عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان، «پ ک ک» به دولت ترکیه هشدار داد که چنانچه گروه «دولت اسلامی» شهر کوبانی را فتح کند و در این شهر دست به قتل عام مردم بزند، «پ ک ک» مذاکرات صلح با دولت ترکیه را قطع خواهد کرد.

Share