Share

دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا، که به عنوان اولین رهبر یک کشور خارجی به دیدار رییس جمهور جدید افغانستان رفته است گفت برتانیا می‌خواهد همواره «یک شریک قوی و یک دوست خوب» برای افغانستان باقی بماند.

Cameron-Ashraf Ghani

کامرون اولین رهبر یک کشور خارجی است که با رییس جمهور جدید افغانستان دیدار می‌کند

سفر کامرون به کابل و دیدار او با اشرف غنی احمد زی که صبح روز جمعه ۳ اکتبر انجام شده از پیش اعلام نشده بود. کامرون به هنگام ورودش به خاک افغانستان اعلام کرد نیروهای مسلح کشورش بهای گزافی برای حضور در افغانستان پرداخته‌ و راه درازی را برای دست‌یابی به اهداف خود طی کرده‌اند.

کامرون در نشست خبری که به همراه اشرف غنی برگزار کرد گفت دو کشور اهداف مشترکی در زمینه تامین امنیت، ثبات و رفاه برای افغانستان دارند. او تاکید کرد مردم افغانستان شایسته دولتی قانونی و کارآمد هستند که بتواند آینده بهتری را برای آنان و خانواده‌هایشان تامین کند.

به گفته کامرون، طرفین توانسته‌اند به طور مشترک امنیت در افغانستان و بریتانیا را با کمک یکدیگر افزایش دهند.

نخست وزیر بریتانیا تاکید کرد کشورش سالانه مبلغ ۱۷۸ میلیون پوند به دانشکده افسری افغانستان کمک خواهد کرد. این کمک‌ها تا سال ۲۰۱۷ ادامه خواهند داشت.

کامرون در سفر خود به افغانستان علاوه بر دیدار با اشرف غنی، رییس جمهور این کشور، با عبدالله عبدالله، رییس اجرایی دولت، نیز دیدار خواهد کرد.

اختلافات عمیق بین اشرف غنی احمد زی و عبدالله عبدالله بر سر نتایج انتخابات ریاست جمهوری این کشور، برای چند ماه افغانستان را با بحران سیاسی و خطر درگیری‌های داخلی رو به رو کرده بود. سرانجام با فشارهای بین‌المللی، طرفین برای تشکیل یک «دولت وحدت ملی» توافق کردند به شرط آن‌که اشرف غنی رییس جمهور و عبدالله رییس اجرایی باشد.

مراسم ادای سوگند اشرف غنی به عنوان دومین رییس جمهور افغانستان روز دوشنبه ۲۹ سپتامبر، برابر با ۷ مهرماه در کابل برگزار شد و طی آن حامد کرزای قدرت را به رییس جمهور جدید تحویل داد.

به اعتقاد تحلیل‌گران سیاسی در بریتانیا، دیدار کوتاه کامرون از افغانستان به عنوان نخستین رهبر یک قدرت جهانی در فاصله اندکی پس از مراسم تحلیف رییس جمهور جدید حاوی پیام‌هایی داخلی نیز هست.

نیروهای نظامی بریتانیا در پایان سال ۲۰۱۴ باید افغانستان را پس از ۱۳ سال ترک کنند. کامرون در این دیدار که احتمالا آخرین دیدار او از افغانستان پیش از خروج نیروهای نظامی بریتانیایی خواهد بود تلاش کرده است نشان دهد حضور سربازان کشورش و همچنین کشته شدن شماری از آن‌ها در افغانستان بیهوده نبوده و توانسته امنیت را به این کشور بازگرداند و بریتانیا را به عنوان شریک و متحدی نیرومند در این منطقه تثبیت کند.

Share