Share

شهرام جزایری، تاجر ایرانی که در سال ۱۳۸۱ در سن ۲۹ سالگی و در جریان بزرگ‌ترین پرونده فساد اقتصادی بعد از انقلاب تا آن تاریخ، بازداشت شده بود، صبح جمعه ۱۱ مهرماه آزاد شد.

محاکمه شهرام جزایری گروهی از فرزندان مقام‌های حکومتی را به دادگاه کشاند.

محاکمه شهرام جزایری گروهی از فرزندان مقام‌های حکومتی را به دادگاه کشاند

سهراب سلیمانی، مدیرکل زندان‌های استان تهران خبر آزادی شهرام جزایری را تأیید کرد و به خبرگزاری مهر گفت: «این زندانی تمام محکومیت‌های خود را گذرانده و دیگر محکومیتی ندارد.»

اتهامات شهرام جزایری «تحصیل مال از طریق نامشروع، پرداخت رشوه به دفعات و به افراد مختلف، تحصیل معافیت از خدمت نظام وظیفه عمومی به صورت متقلبانه، اعمال نفوذ خلاف حق و مقررات قانونی، تصرف غیرمجاز در اموال و وجوه توقیف شده و خروج غیرمجاز از مرزهای کشور» بود.

جزایری به‌دلیل این اتهامات به ۱۱سال حبس تعزیری، رد مبلغ ۴۸ میلیون و ۶۰۰ هزار و ۱۸۵ دلار آمریکا به بانک ملی ایران و صندوق ضمانت صادرات، پرداخت جزای نقدی معادل دو برابر مبلغ فوق الذکر (۹ میلیون و ۲۰۰ هزار و ۳۷۰ دلار آمریکا) به صندوق دولت جمهوری اسلامی ایران و محرومیت از فعالیت بازرگانی در بخش صادرات و واردات و نیز محرومیت از اخذ هرگونه تسهیلات بانکی اعم از ریالی و ارزی به مدت ۱۰ سال محکوم شد.

بیش ۵۰ تن به عنوان شرکای جرم شهرام جزایری روانه دادگاه شدند که اغلب آنان را فرزندان مقام‌های حکومتی تشکیل می‌دادند.

مقام‌های حکومت ایران در دوم اسفندماه ۱۳۸۵ اعلام کردند که شهرام جزایری موفق به فرار از زندان شده، اما پس از گذشت ۲۵ روز گفتند او را در روستایی در کشور عمان دستگیر کرده‌اند.

محمود علیزاده طباطبایی، وکیل شهرام جزایری، یک بار در فروردین‌ماه سال جاری گفته بود که دوران محکومیت موکلش ۲۷ آذرماه سال گذشته به پایان رسیده است. او آخرین بار گفت محکومیت موکلش ۱۷ مهرماه به پایان می‌رسد.

Share