Share

در پی موافقت پارلمان ترکیه با عملیات نظامی این کشور در مقابله با گروه «دولت اسلامی» (داعش) در خاک سوریه و عراق، احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه بدون اشاره به مداخله نظامی گفت این کشور نخواهد گذاشت شهر کردنشین کوبانی به دست داعش بیفتد.

احمد داود اوغلو گفت ترکیه برای حفاظت از ساکنان کوبانی به «اقدامات انسان‌دوستانه» روی خواهد آورد.

احمد داود اوغلو گفت ترکیه برای حفاظت از ساکنان کوبانی به «اقدامات انسان‌دوستانه» روی خواهد آورد.

احمد داود اوغلو پنجشنبه شب دوم اکتبر / ۱۰ مهرماه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی اِی‌تی‌وی ترکیه گفت: «ما نمی‌خواهیم که کوبانی سقوط کند. ما هر کاری بتوانیم انجام خواهیم داد تا مانع از این رخداد شویم.»

عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) روز پنجشنبه به دولت ترکیه هشدار داد که چنانچه گروه «دولت اسلامی» شهر کوبانی را فتح کند و در این شهر دست به قتل عام مردم بزند، «پ‌ک‌ک» مذاکرات صلح با دولت ترکیه را قطع خواهد کرد.

نمایندگان پارلمان ترکیه با ۲۹۸ رأی موافق و ۹۸ رأی مخالف لایحه عملیات نظامی این کشور در مقابله با گروه «دولت اسلامی» در خاک سوریه و عراق را تصویب کرد.

در این لایحه آمده است که ارتش ترکیه می‌بایست در عراق و سوریه یک منطقه امن برای آوارگان فراهم آورد؛ نیروی هوایی ترکیه در امتداد نوار مرزی ترکیه با سوریه «منطقه پرواز ممنوع» ایجاد کند؛ ارتش ترکیه بتواند برای دفع خطر گروه «دولت اسلامی» از مرز عبور کند و وارد خاک عراق و سوریه شود؛ و دولت‌های دیگر نیز بتوانند از پایگاه‌های نظامی ترکیه برای مقابله با این گروه استفاده کنند.

با این حال داود اوغلو در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی اِی‌تی‌وی مداخله نظامی را به‌طور تلویحی رد کرد و گفت: «برخی می‌گویند چرا شما از کردهای کوبانی حفاظت نمی‌کنید؛ اگر نیروهای ترکیه وارد کوبانی شوند و اگر در ادامه ترکمن‌های یایلاداغ هم بپرسند چرا ما را نجات نمی‌دهید، آن‌وقت ما باید به آن‌جا هم وارد شویم.»

شهرستان یایلاداغ در استان حاتای و در مجاورت مرز ترکیه و سوریه قرار دارد.

پیشمرگه‌ها توانستند شهر مرزی ربیعه را تسخیر کنند

پیشمرگه‌ها توانستند شهر مرزی ربیعه را تسخیر کنند

نخست‌وزیر ترکیه افزود: «اگر ساکنان عرب روبه‌روی شهر ریحانلی (در مرز ترکیه) هم بگویند چرا ما را نجات نمی‌دهید، ما باید به آن‌جا هم برویم.»

احمد داود اوغلو افزود که ترکیه برای حفاظت از ساکنان کوبانی به «اقدامات انسان‌دوستانه» روی خواهد آورد و اگر این شهر سقوط کرد «ترکیه گناهکار نخواهد بود».

در روزهای گذشته پیکارجویان داعش بیش از ۳۰۰ روستا در شمال سوریه و در نوار مرزی با ترکیه را تصرف کرده‌اند و اکنون در آستانه تصرف شهر کوبانی هستند. پیشمرگه‌های کرد گفته‌اند در صورت پیشروی داعش به جنگ‌های خیابانی در این شهر روی خواهند آورد.

دولت ترکیه تاکنون تمایلی برای پیوستن به ائتلاف ضد داعش به‌رهبری آمریکا نشان نداده و معتقد است در صورت ایجاد «منطقه پرواز ممنوع» در شمال سوریه و برکناری بشار اسد از ریاست جمهوری سوریه نیازی به چنین مداخلاتی نیست.

داود اوغلو در مصاحبه خود از خبرنگاران پرسید: «می‌دانید اگر منطقه پرواز ممنوع ایجاد نشود چه اتفاقی خواهد افتاد؟ اردوگاه‌های “دولت اسلامی” بمباران خواهند شد و در پی آن رژیم سوریه و بشار اسد که تمام این جنایت‌ها را مرتکب شده‌، خود را قانونی و مشروع می‌خواند و منتظر زمان مناسب برای بمباران حلب خواهد ماند.»

نخست‌وزیر ترکیه افزود: «داعش سقوط خواهد کرد، ارتش آزاد سوریه (مخالف رژیم اسد و مورد حمایت غرب) هم که ضعیف است و رژیم اسد با تمام قوا حلب را بمباران خواهد کرد و بعد از آن سه میلیون نفر از حلب گریخته و به ترکیه خواهند آمد.»

آخرین خبرها از مناطق درگیر در شمال عراق و سوریه حاکی از پیشروی آرام پیشمرگه‌های کرد است. با حمایت حملات هوایی آمریکایی‌ها، پیشمرگه‌ها توانستند شهر مرزی ربیعه را تسخیر کرده و راه مبادلات پیکارجویان داعش از موصل به سوریه را قطع کنند.

Share