Share

بر اساس گزارش‌های تأییدنشده، پیکارجویان گروه «دولت اسلامی» (داعش سابق) از جنوب غربی شهر «کوبانی» داخل آن شده‌اند.

kobani today

گردان‌های مدافع خلق» اعلام کرده‌اند در صورت ورود داعش به داخل شهر، برای جنگ خانه‌به‌خانه آمادگی کامل را دارند

آلن مینبیک، یکی از مبارزان متعلق به «گردان‌های مدافع خلق» (ی.پ.گ) نزدیک به حزب کارگران ترکیه (پ.ک.ک)، روز جمعه سوم اکتبر، به شبکه خبری «سی.ان.ان» گفت که داعش اکنون کنترل جنوب غربی کوبانی را در اختیار گرفته است.

نیروهای «گردان‌های مدافع خلق» اعلام کرده‌اند که در صورت ورود داعش به داخل شهر، برای ادامه جنگ به صورت کوچه‌به‌کوچه و خانه‌به‌خانه آمادگی کامل را دارند.

سایت خبری «تابناک» به نقل از شبکه خبری «المیادین» نیز در گزارشی اعلام کرد که نیروهای داعش جنوب کوبانی را به کنترل خود درآورده‌اند.

kobani today 1

به گفته منابع خبری تانک‌های داعش در آستانه کوبانی قرار دارند

نیروهای کرد از مدت‌ها پیش در شهر کوبانی در برابر داعش مقاومت می‌کرده‌اند. اما حمله اخیر داعش که با محاصره و گلوله‌باران شدید شهر همراه بود، اکنون دو هفته به طول انجامیده است.

همچنین منابع خبری اطلاع داده‌اند که تانک‌های داعش در آستانه کوبانی قرار دارند و روز جمعه ستون غلیظی از دود از شهر برخاسته‌بود.

در طی این مدت بیش از ده‌ها هزار ساکن منطقه کوبانی خانه‌هایشان را ترک کرده‌اند و اغلب در ترکیه پناه جسته‌اند.

با این حال، گروه «ناظران حقوق بشر سوریه» گفته است که «باور نمی‌کند» داعش داخل کوبانی حضور داشته باشد. این گروه اعلام کرده که بر اساس اطلاعات به‌دست‌آمده از بیش از ۱۲ منبع حاضر در کوبانی، داعش هنوز در داخل شهر حضور ندارد.

«مقاومت پایان‌ناپذیر»

ی.پ.گ نیز در آخرین بیانیه خود سوگند یاد کرده‌است که مقاومتی پایان‌ناپذیر در برابر پیشروی داعش به سوی کوبانی نشان خواهد داد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز»، ی.پ.گ در این بیانیه خود که روز جمعه سوم اکتبر منتشر شد، نوشت: «تمام خیابان‌ها و خانه‌ها را به قبرهای آنان [داعشی‌ها] بدل خواهیم کرد. خطاب ما به مردان و زنان جوان کردستان این است که بیایند و بخشی از این مقاومت باشند.»

به گزارش سی.ان.ان، بر اساس گزارش‌های تاییدنشده هم‌اکنون جنگجویان ی.پ.گ همراه با ۳۰۰ سرباز «ارتش آزاد سوریه» علیه داعش می‌جنگند.

بیشتر بخوانید: کوبانی هم‌چنان در برابر داعش مقاومت می‌کند

بیانیه اوجالان از زندان

همچنین عبدالله اوجالان، رهبر زندانی حزب «کارگران کردستان» (پ.ک.ک) اعلام کرد که در صورت سقوط کوبانی، فرآیند صلح بین مخالفان کرد و دولت ترکیه پایان خواهد یافت.

ucalan

عبدالله اوجالان اعلام کرد با سقوط کوبانی، فرآیند صلح با دولت ترکیه پایان می‌باید.

به گزارش روزنامه ترک‌زبان «حریت»، اوجالان روز چهارشنبه اول اکتبر در بیانیه‌ای از زندان که به هیات کردی ملاقات‌کننده خود منتقل کرده بود، نوشت: «اگر این تلاش برای قتل‌عام (در کوبانی) به سرانجام خود برسد، هم منجر به پایان‌یافتن فرآیند حل اختلاف خواهد شد و هم شالوده کودتایی دیگر را پی خواهد ریخت؛ کودتایی که مدت زیادی دوام خواهد آورد.»

فعالان کرد دولت ترکیه را متهم می‌کنند که نسبت به کوبانی بی‌تفاوت بوده‌است. آنها به طور خاص به خاطر جلوگیری از ورود داوطلبان کرد ترکیه به خاک سوریه برای پیوستن به ی.پ.گ و جنگ با داعش برآشفته‌اند.

همزمان، مدیر دفاع کوبانی به سرویس اطلاع‌رسانی کردی «صدای آمریکا» گفت که بدون کمک‌های بین‌المللی، امکان «قتل‌عام گسترده‌» دیگری از سوی داعش وجود دارد.

عصمت شیخ خان افزود که نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا نیز رزمندگان کرد را تنها گذاشته‌اند و کمکی به آنها نکرده‌اند. وی اظهار داشت: «داعش دیر یا زود وارد شهر می‌شود و دست به قتل عام گسترده مردم خواهد زد. نیروهای ائتلاف و آمریکا باید قبل از آنکه خیلی دیر بشود، مواضع داعش را هدف قرار دهند.»

نشانه‌های تغییر در رویکرد دولت ترکیه؟

همزمان، صلاح‌الدین دمیرتاش، یکی از رؤسای مشترک «حزب دموکراتیک خلق»، و نامزد کرد مورد حمایت عبدالله اوجالان در انتخابات ریاست‌جمهوری اخیر ترکیه، روز دوم اکتبر با اشاره به جلسه‌ای با نخست‌وزیر احمد داووداغلو گفت: «نخست‌وزیر داووداغلو چنین چیزی به ما گفته: ما نمی‌خواهیم کوبانی به دست داعش بیفتد. او اضافه کرده که “به نظر ما باید داعش از کوبانی و همه نقاط عراق محو شود”. اینها نخستین نشانه‌ها از تغییر موضع حکومت هستند.»

حزب دموکراتیک خلق ترکیه که ائتلافی از گروه‌های چپ‌گرای رادیکال و کرد، و از حامیان حقوق زنان و ال.جی.بی.تی به حساب می‌آید، به گزارش روزنامه «حریت» هنوز بر سر موضع انتقادی خود از دولت ترکیه قرار دارد. این حزب دولت ترکیه را به عدم صداقت در رویکرد خود نسبت به داعش متهم می‌کند.

ترکیه بارها متهم به حمایت از داعش شده‌بود. شهرداران شهرهای کردی همجوار با مرز سوریه پیشتر خبر داده بودند که داعش به فرمان دولت وقت اردوغان، حق عبور و مرور آزادانه از مرزها را دارد.

ترکیه و دخالت نظامی در سوریه و عراق

با این حال، در جدیدترین اظهارنظر دولتمردان ترکیه، رئیس‌جمهوری رجب طیب اردوغان عنوان کرده است که «وقتی هزاران زن و کودک و شهروند بی‌گناه در کشورهای همسایه قتل عام می‌‍شوند، ترکیه نمی‌تواند صرفاً تماشاچی بماند.»

kobani

فعالان کرد دولت ترکیه را متهم می‌کنند که نسبت به کوبانی بی‌تفاوت بوده‌ است و از ورود داوطلبان کرد ترکیه به خاک سوریه جلوگیری کرده‌

رئیس‌جمهوری ترکیه با بیان اینکه کشور او تمایلی به دخالت در امور کشورهای همسایه ندارد، تلاش برای پایان‌دادن به خون‌ریزی‌ها را هدف دولت این کشور برای دخالت نظامی احتمالی در سوریه و عراق دانست. این اظهارات پس از آن بیان شد که پارلمان ترکیه روز پنجشنبه دوم اکتبر با دخالت نظامی در سوریه و عراق و نیز استقرار سربازان خارجی در خاک ترکیه برای مقابله با داعش موافقت کرد.

ایران و سوریه جدی‌ترین مخالفان این اقدام ترکیه هستند. تا کنون مقام‌های متعددی از این دو کشور، از جمله بشار اسد نسبت به عواقب احتمالی دخالت ترکیه در سوریه و عراق هشدار داده‌اند. این دو هدف ترکیه را در اصل براندازی حکومت اسد می‌دانند.

نوری‌المالکی نخست‌وزیر ساق عراق نیز از ترکیه خواسته‌است تا راجع به دخالت نظامی در عراق تجدیدنظر کند.

برخی از گروه‌های کرد نیز تردیدهایی جدی نسبت به عملیات نظامی ترکیه ابراز کرده‌اند. به باور آنها، ترکیه با ورود نظامی به «روژآوا» (کردستان سوریه) علیه فعالیت‌های خودآیینی سیاسی کردهای این منطقه که با پ.ک.ک در ارتباط هستند، اقدام خواهد کرد.

Share