Share

استفن هارپر، نخست وزیر کانادا لایحه ماموریت شش ماهه ارتش کشورش را برای تصویب به پارلمان کانادا ارائه داد. در این ماموریت جنگنده‌های اف-۱۸ شرکت خواهند داشت.

Canada Iraq

پارلمان کانادا روز دوشنبه ششم اکتبر در باره مشارکت نظامی این کشور در عملیات رویارویی با داعش در عراق تصمیم می‌گیرد. پیش‌نویس این لایحه از سوی استفن هارپر، نخست‌وزیر کانادا ارائه شده و تصویب آن قطعی به نظر می‌رسد.

قطعی بودن این تصمیم از آن روست که حزب محافظه‌کار هارپر اکثریت مطلق ۱۶۵ کرسی در پارلمان را داراست. مجلس کانادا ۳۰۸ کرسی دارد.

دولت کانادا در نظر دارد جنگنده‌های اف-۱۸ و هواپیماهای مخصوص سوخت‌گیری در هوا را وارد ماموریت عراق کند. هارپر مشارکت نیروی زمینی در ائتلاف علیه داعش را منتفی دانسته است. آخرین ماموریت نظامی کانادایی‌ها در خارج از این کشور، به عملیات هوایی در لیبی در سال ۲۰۱۱ باز می‌گردد.

قرار است در ماموریت مورد نظر، ۶۰۰ افسر و سرباز و خدمه نیروی هوایی و ۶۹ مشاور نظامی کانادایی شرکت جویند.

جنگنده‌های هلندی نیز از روز جمعه سوم اکتبر، وارد ناوگان عملیات هوایی علیه داعش در عراق شده‌اند. وزیر دفاع هلند در یادداشتی خطاب به پارلمان اعلام کرد که جنگنده‌های اف-۱۶ کشورش به منظور حمایت از نیروهای کرد عراقی و سپس برای حمله به مواضع داعش در ائتلاف شرکت می‌کنند.

بمباران مواضع داعش در عراق که از ماه اوت توسط آمریکا شروع شد، اواخر ماه سپتامبر به سوریه کشید. عملیات سوریه با حمایت اردن، عربستان سعودی و امارات انجام گرفت. در میان اروپایی‌ها فرانسه و بریتانیا وارد ائتلاف نظامی علیه داعش شده‌اند.

این ائتلاف در روزهای پنجشنبه و جمعه (دوم و سوم اکتبر) به کمک جنگنده‌ و پهپاد، شش مورد حمله به مواضع داعش در سوریه انجام داد. هدف این حملات تانک‌های جهادگرایان، اردوگاه‌های آموزشی و پالایشگاه‌های نفتی تحت اختیار داعش بودند. جنگنده‌های آمریکایی نیز روز جمعه دوباره مواضعی را در عراق بمباران کرده‌اند.

وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) گفته است که مقابله با داعش در سوریه دست‌کم یک سال زمان می‌خواهد. پنتاگون پیش‌تر نیز اعلام کرده بود که نابودی داعش در عراق سه سال طول خواهد کشید.

Share