Share

رقابت‌های قدیمی میان طالبان و داعش فراموش می‌شود. گروه «تحریک طالبان» با لبیک به «دولت اسلامی» از اعزام نیرو به عراق و سوریه خبر داد.

Taliban Pakistan

رهبری طالبان پاکستان (تحریک طالبان) به صورت رسمی از همکاری دوشادوش با داعش حمایت کرد و به «دولت اسلامی» اطمینان داد که در عراق و سوریه به کمک‌اش خواهد شتافت.

شبه‌نظامیان طالبان پاکستان تصریح می‌کنند که پیش‌تر نیز پیکارجویان خود را به سوریه و عراق فرستاده‌اند. شهید‌الله شاهد، سخنگوی تحریک طالبان (TTP) به خبرگزاری فرانسه گفت: «ما در آینده باز هم مجاهدانی را برای کمک به داعش اعزام می‌کنیم.»

او تاکید کرده که این حمایتی بی‌قید و شرط خواهد بود زیرا تشکیلات داعش در خدمت اسلام است. ملا فضل‌الله، رهبر طالبان پاکستان نیز خطاب به «دولت اسلامی» گفته است: «ما به متصرفات شما از دشمن مفتخریم و در خوب و بد زمانه همراه شما خواهیم بود.»

دولت پاکستان تاکنون همه گمانه‌زنی‌ها در مورد حضور جهادگرایان این کشور در مناطق متصرفی عراق و سوریه را رد کرده است.

Taliban Chef

ملا فضل‌الله، رهبر طالبان پاکستان (TTP)

حمایت از داعش، از هفته پیش در پیشاور و مناطق اطراف آن قابل مشاهده بود. این پشتیبانی به شکل تبلیغات و پخش جزوه‌هایی به نفع «دولت اسلامی» خودنمایی می‌کرد.

اعلام همبستگی و بیعت طالبان با داعش تامل‌برانگیز است زیرا دو گروه در اصل، رقبای یکدیگر در گروه‌های رادیکال اسلامگرا هستند. طالبان به القاعده نزدیک است و هر دو سابقه مقابله مسلحانه با یکدیگر را نیز دارند. به اعتقاد ناظران، این اعلام همبستگی در عید قربان، معنای نمادین دارد.

از سوی دیگر «تحریک طالبان» در سال‌های اخیر به دلیل چند انشعاب درونی تضعیف شده و همبستگی با داعش که در حال رشد و پیشروی است  می‌تواند موجب تقویت آن شود. این بیعت البته به معنای اتحاد رسمی با «دولت اسلامی» نیست.

این حمایت از یک جنبه دیگر، لبیکی است به فراخوان رهبر طالبان که پس از اعلام استراتژی آمریکا علیه داعش، اسلامگرایان را به اتحاد در برابر دشمن و کنار گذاشتن رقابت‌ها دعوت کرد.

اعلامیه طالبان پاکستان در حمایت از داعش به زبان‌های اردو، پشتو و عربی نوشته شده و علاوه بر توزیع مستقیم، در فضای مجازی منتشر شده است.

Share