Share

قیمت نفت در اواخر هفته گذشته سقوط کرد و نفت برنت دریای شمال به یکی از کمترین قیمت‌های سال‌های اخیر خود، یعنی بشکه‌ای ۹۲ دلار رسید. همزمان اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت، اوپک، بر سر کاهش تولید دچار اختلاف شده‌اند.

Iran Saudi

بودجه عربستان با قیمت ۹۰ دلار، امارات با قیمت ۷۰ دلار و ایران با ۱۰۰ دلار برای هر بشکه نفت برنت بسته شده‌

به گزارش روزنامه بریتانیایی «تلگراف»، بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در حالی خواستار کاهش تولید نفت برای بازگرداندن قیمت‌ها به سطح ۱۰۰ دلار شده است که عربستان سعودی و دیگر شیخ‌نشینان خلیج با این تصمیم مخالف هستند. این کشورها معتقدند باید هنوز سه‌ماه دیگر با سطح تولید فعلی به عرضه نفت پرداخت و سپس به تصمیم‌گیری بر سر قیمت نفت پرداخت.

به ضرر ایران، به کام عربستان

اقتصاد ایران که در چند سال اخیر زیر فشار تحریم‌ها شکننده و متزلزل بوده‌است، وابستگی زیادی به صادرات نفت دارد. از سوی دیگر، صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌های نفتی کاهش چشم‌گیری یافته و کاهش در قیمت‌ها آسیبی جدی به آن وارد خواهد ساخت.

بودجه ایران بر اساس قیمت ۱۰۰ دلاری نفت برنت بسته شده‌است. اکنون که هر بشکه نفت برنت ۹۲ دلار معامله می‌‎شود، تحقق بودجه ایران دور از ذهن به‌نظر می‌رسد.

IRAN-OIL

تحقق بودجه ایران با قیمت جدید دچار مشکل خواهد بود

از سوی دیگر، عربستان سعودی که رقیب منطقه‌ای جدی ایران است، به دلیل کاهش قیمت نفت آسیب چندانی نخواهد دید. بودجه عربستان با قیمت ۹۰ دلار برای هر بشکه نفت برنت و بودجه امارات متحد عربی نیز با قیمت ۷۰ دلار برای هر بشکه نفت برنت بسته شده‌اند.

از سوی دیگر، عربستان پایین‌ترین هزینه تولید نفت را در اختیار دارد. در حالیکه هزینه تولید هر بشکه نفت دریای شمال ۵۰ دلار است، هزینه تولید هر بشکه نفت عربستان تنها ۲ دلار است.

به همین دلیل، رقابت‌های منطقه‌ای ایران و عربستان در عراق، سوریه، یمن و دیگر کشورهای منطقه با پایین‌رفتن قیمت نفت بعدی جدید نیز به خود گرفته‌است.

از همین رو، روزنامه تلگراف در گزارش خود، پایین‌رفتن قیمت نفت را عامل «قرارگرفتن جهان در آستانه جنگ نفتی» توصیف می‌کند.

به همین دلیل، فردا دوشنبه ششم اکتبر وزرای نفت کشورهای اوپک در وین با یکدیگر دیدار می‌کنند تا بر سر تصمیم‌های آتی اپک به رایزنی بپردازند.

کاهش قیمت‌ها، خطری برای اقتصاد آمریکا

قیمت نفت در آمریکا در یک مورد برای تحویل در ماه نوامبر به زیر سطح ۹۰ دلار سقوط کرد. این سقوط اقتصاد آمریکا را نیز با خطر مواجه کرده است.

تولید نفت شیل، نفت به‌دست آمده از صخره‌های ماسه‌ای، که در دوران اوباما به تولید انبوه رسید، انقلابی در عرصه انرژی آمریکا به‌حساب می‌آید که می‌تواند وابستگی این کشور به نفت خاورمیانه را کاهش دهد. اما قیمت تولید هر بشکه نفت شیل ۸۰ دلار است و قیمت زیر ۹۰ دلار تولید این نفت را «غیراقتصادی» و زیان‌ده خواهد ساخت.

Share