Share

حسین قنادیان، رئیس سازمان بسیج هنرمندان، عملکرد وزارت ارشاد و رویکردهای معاونت هنری آن را نگران‌کننده خواند و از این وزارتخانه خواست که امکانات مالی جمهوری اسلامی را از دست آن‌چه وی «حلقه‌های وابسته به جریان معارض نظام و انقلاب» نامید، دربیاورند.

به گزارش تارنمای سیمرغ، حسین قنادیان گفت: «دلسوزان فرهنگ انقلاب اسلامی این روز‌ها به‌ویژه از رویداد‌ها و رویکردهای حوزه معاونت هنری ارشاد نگران هستند و اتفاقات این بخش را با دقت بیشتری رصد می‌کنند.»

او  از «ذوق‌زدگی برخی از محافل خاص هنری فتنه‌گران» از رویکرد وزارت ارشاد در عرصه‌های تئاتر، موسیقی و حتی هنرهای تجسمی سخن گفت و پرسید: «چه اتفاقاتی افتاده که ضد انقلاب، طمع بسیاری به این وزارت ارشاد و فضای کنونی‌اش پیدا کرده است؟ اتفاقات زنجیره‌ای که در بخش تئاتر و موسیقی و به ویژه تشکل‌های هنری و محافل سیاسی با پوشش حلقه هنری افتاده است کم‌کم در بخش‌های دیگر مانند سینما، فعالیت‌های قرآنی و فرهنگی ادبی در حال رخ دادن است.»

حسین قنادیان از رویکرد معاونت هنری وزارت ارشاد اظهار تأسف کرد و گفت: «ابراز بی‌اطلاعی از برخی اتفاقات در سایر حوزه‌ها، مانند تحرکات باشگاه سیاسی منحله کانون نویسندگان یا برخی از فیلمسازان فتنه، عذر بدتر از گناهی است که ناشی از عدم حساسیت لازم برخی افراد و عدم کفایت آن‌ها در تشخیص شرایط دارد.»

کانون نویسندگان ایران جمعه هفتم شهریورماه سال جاری، پس از ۱۲ سال، مجمع عمومی خود را در مکانی خصوصی، در تهران برگزار کرد و عده زیادی از اعضای کانون از سراسر ایران در این مجمع حضور داشتند و کانون انتخابات هیأت دبیران را برگزار کرد.

پس از برگزاری مجمع عمومی کانون نویسندگان ایران، غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضائیه، این کانون را تهدید به برخورد قانونی کرد. اژه‌ای گفت چنانچه کانون نویسندگان در زمانی که برای آن محدودیت ایجاد شده، فعالیت‌هایش را از سر بگیرد، دادستان با آن برخورد قضائی خواهد کرد.

پس از آن عباس صالحی، معاون امور فرهنگی وزارت ارشاد با بیان این‌که «درباره صحبت‌های اژه‌ای حرف خاصی ندارم»، گفت از تشکیل مجمع عمومی کانون نویسندگان بی‌اطلاع است و وزارت ارشاد هم «نه اطلاعی داشته، نه نظری داشته و نه در برگزاری آن نقشی داشته است».

همچنین اشاره رئیس سازمان بسیج هنرمندان به «فیلمسازان فتنه» نیز احتمالا به شرکت فیلم «قصه‌ها» در بخش مسابقه جشنواره فیلم ونیز مربوط می‌شود که در آن رخشان بنی‌اعتماد، کارگردان و فیلمنامه‌نویس فیلم، برنده جایزه بهترین فیلمنامه جشنواره شد.

«قصه‌ها» اثری با دستمایه نقد اجتماعی و روایتگر خشونت خانگی، بیکاری و اعتیاد و تصویری از جامعه امروز ایرانی است. پس از نمایش آن در ونیز، علی جنتی، وزیر ارشاد و فرهنگ اسلامی به‌شدت از این فیلم انتقاد کرد و گفت این فیلم اجازه نداشته است که در جشنواره ونیز شرکت کند.

حسین قنادیان، رئیس سازمان بسیج هنرمندان، افزود: «صراحتا باید درباره نتیجه فضای مسموم حاصل از اقدامات و رویکردهای معاونت هنری ارشاد، نگران بود و از این وزارتخانه خواست که امکانات بیت‌المال را از دست حلقه‌های وابسته به جریان معارض نظام و انقلاب دربیاورند.»

او گفت: «هیچ نظامی برای مخالف و معارض خود در زمینه تبلیغ علیه ارزش‌‌ها و معتقداتش هزینه و سرمایه‌گذاری نمی‌کند. هیچ نظامی در دنیا با امکانات خودش تیشه به ریشه خودش نمی‌زند.»

قنادیان همچنین اعلام کرد: «تشکل‌های هنری انقلاب اسلامی با حساسیت این فضا را رصد می‌کنند و هرگاه لازم باشد از طریق سازوکارهای قانونی به اعمال نظارت و بررسی واقعیت‌های ماهیت اتفاقات اخیر و آتی حوزه فرهنگ خواهند پرداخت.»

Share