Share

عابد فتاحی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس ایران می گوید مجازات حبس در طرح افزایش نرخ باروری حذف شده و جریمه مالی جایگزین آن شده است.

طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت، تیرماه سال جاری در مجلس ایران با رأی ۱۰۶ نماینده تصویب شد.

طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت، تیرماه سال جاری در مجلس ایران با رأی ۱۰۶ نماینده تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری خانه ملت، فتاحی گفت: «بدون‌شک اجبار برای فرزندآوری بین افراد با روح قانون اساسی منافات دارد و لازم است برنامه‌ریزی هدفمند و مطالعه شده‌ای در این راستا صورت گیرد.»

به گفته وی «اگر قرار باشد برای انجام راه‌های جلوگیری از بارداری، مجازات‌هایی در نظر گرفته شود فرد به ناچار برای انجام این کار مجبور به استفاده از راه‌های غیراصولی می‌شود که در بسیاری از موارد جان مادر و فرزندش به خطر می‌افتد.»

طرح افزایش نرخ باروری و پیشگیری از کاهش رشد جمعیت، تیرماه سال جاری در جلسه علنی مجلس ایران مورد بحث قرار گرفت و با رأی ۱۰۶ نماینده تصویب شد. از میان ۲۰۷ نماینده حاضر در مجلس ۷۲ نفر به این طرح رأی مخالف و ۸ نفر دیگر رأی ممتنع دادند. این طرح سپس برای بررسی بیشتر به کمیسیون بهداشت فرستاده شد.

در طرح اولیه گفته شده بود که کلیه اقدامات راجع به سقط جنین، عقیم‌سازی، وازکتومی، توبکتومی و هرگونه تبلیغ راجع به تحدید موالید و کاهش فرزندآوری ممنوع است و مرتکب، به مجازات مندرج در ماده ۶۲۴ قانون مجازات اسلامی (دو تا پنج سال حبس) محکوم می‌شود؛ اما اکنون عابد فتاحی می‌گوید جریمه مالی، جایگزین مجازات حبس شده است.

موج تشویق به فرزندآوری، در پی سخنرانی آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در مهرماه ۱۳۹۲ در بجنورد به راه افتاد. در نخستین گام، وزارت بهداشت عمل‌های رایگان عقیم‌سازی در بیمارستان‌های دولتی را برچید. آموزش رایج  روش‌های پیشگیری در روستاها و شهرستان‌ها نیز متوقف شدند.

مقامات جمهوری اسلامی خواستار آن هستند که جمعیت ایران به مرز ۱۵۰ میلیون نفر برسد با این حال به‌گفته محمد ناظمی اردکانی رئیس سازمان ثبت احوال ایران، در سال‌های اخیر شمار خانواده‌هایی که تک فرزند هستند یا هیچ فرزندی ندارند افزایش یافته است، «به طوری که در حال حاضر ۳۵ درصد خانواده‌ها یک فرزند دارند یا اصلاً فرزند ندارند».

رصد جمعیت از جمله سیاست‌های کلی جمعیت محسوب می‌شود که در تاریخ ۳۰ اردیبهشت‌ماه سال جاری توسط رهبر جمهوری اسلامی، به کلیه سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها ابلاغ شد.

بر این اساس، مراکز و نهادهای مختلف روزانه در حال «رصد جمعیتی» هستند و آمار و ارقام مختلفی پیرامون «میزان جمعیت»، «نرخ باروری»، «زنان و مردان مجرد»، «تک فرزندی» و «کاهش میل به ازدواج» منتشر می‌کنند.

بر اساس آنچه روز ۱۸ تیرماه سال جاری توسط سازمان ثبت احوال منتشر شد، سالیانه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تولد در کشور رخ می‌دهد و بر این اساس، ایران رتبه بیست‌ویکم را در میان ۲۶ کشور منطقه دارد.

نرخ رشد جمعیت ایران نیز در حال حاضر ۱/۳ درصد است و این کشور از لحاظ نرخ باروری در میان ۲۶ کشور خاورمیانه در رتبه بیست‌وپنجم قرار دارد؛ همچنین در میان کشورهای جهان رتبه هجدهم، در کشورهای آسیا در رتبه دهم را دارد.

بر اساس اطلاعات مطرح شده از سوی سازمان ثبت احوال ایران، جمعیت بالای ۳۰ سال در این کشور ۳۰ میلیون نفر است. از این میان بر اساس میانگین سن ازدواج در ایران که برای مردان ۲۷ و برای زنان ۲۴ سال است، ۱۱ میلیون نفر در سن ازدواج قرار دارند.

آمارهای موجود حاکی است مشکلات اقتصادی و بیکاری، منتهی به افزایش میزان افسردگی و کاهش امید به آینده و میل به ازدواج در این گروه سنی شده است. در چنین شرایطی، تأکید سازمان‌ها و مراکز مختلف بر ضرورت افزایش جمعیت، در حالی است که جمهوری اسلامی هنوز راهی برای «رفع موانع ازدواج»، «ارائه تسهیلات مناسب برای مادران»، «ایجاد امنیت اجتماعی و ارتقای امید به زندگی»، «کاهش بیکاری و رفع مشکلات اقتصادی» و «شکل گیری بیمه فراگیر تامین اجتماعی» نیافته است.

Share