Share

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور و احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه برای مداخله نظامی در شمال سوریه و کمک به مدافعان شهر کوبانی شرط تعیین کرده‌اند. رییس جمهور ترکیه از آمادگی این کشور برای مشارکت در عملیات نظامی سخن می‌گوید، در همان حال نخست‌وزیر ترکیه می‌گوید جامعه جهانی ابتدا باید بر سر برکناری بشار اسد به تفاهم برسد.

مردان خشمگین کرد از سربازان ترکیه در نوارمرزی درخواست کمک می‌کنند

مردان خشمگین کرد از سربازان ترکیه در نوارمرزی درخواست کمک می‌کنند

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه امروز، سه‌شنبه ۷ اکتبر در شهر «غازیان تپ» در جنوب ترکیه، یک بار دیگر به تأکید گفت حملات هوایی به تنهایی نمی‌تواند مانع پیشروی تروریست‌های گروه «دولت اسلامی» شود. برای این‌کار به نیروی زمینی نیاز است.

خبرگزاری آنادلو گزارش داده است که اردوغان در این سخنرانی پیش‌بینی کرده که به زودی شهر کوبانی سقوط کند.

اردوغان: آماده‌ایم حمله کنیم

اردوغان: آماده‌ایم حمله کنیم

نمایندگان پارلمان ترکیه هفته گذشته با ۲۹۸ رأی موافق و ۹۸ رأی مخالف لایحه عملیات نظامی این کشور در مقابله با گروه «دولت اسلامی» در خاک سوریه و عراق را تصویب کرده است.

احمد داود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه نیز اعلام کرده که این کشور از هر نظر برای مقابله با تروریست‌های گروه «دولت اسلامی» آماده است، اما برای مداخله نظامی ترکیه شرط تعیین کرده: برکناری بشار اسد.

داود اوغلو در گفت‌و‌گو با شبکه تلویزیونی «سی‌ان‌ان» گفته است: «شرط مداخله نظامی ترکیه این است که نیروهای ائتلاف به یک استراتژی یکدست برای کنار گذاشتن بشار اسد دست یافته باشند.»

به گفته داود اوغلو: «آنکارا نیرو می‌فرستد، اما به این شرط که دیگران هم سهم خود را ادا کنند.»

هم‌آوایی فرانسه با ترکیه

نخست‌وزیر ترکیه خواهان آن شده که جامعه جهانی نه تنها در مقابله با «داعش» بلکه در رویارویی با بشار اسد هم به یک سیاست همگون دست پیدا کند. نخست‌وزیر ترکیه می‌گوید هدفش از مشارکت در دخالت نظامی علیه داعش تأمین امنیت مرزهای مشترک با سوریه است. این مهم اما با ماندن بشار اسد در رأس قدرت تأمین نمی‌شود.

داود اوغلو: بشار اسد برکنار شود

داود اوغلو: بشار اسد برکنار شود

داود اوغلو هشدار داده است که چنانچه اسد بر سر کار بماند، حتی اگر تروریست‌های گروه «دولت اسلامی» هم از بین رفته باشند، ممکن است یک گروه تروریستی دیگر در سوریه سربرآورد.

داود اوغلو هرگونه احتمال یا امکان همکاری با بشار اسد در مقابله با گروه «دولت اسلامی» را رد کرده است. او به «سی‌ان‌ان» گفته: «چگونه می‌توان برای از بین بردن یک اهریمن با اهریمن دیگری پیمان بست؟ جامعه جهانی هم نباید این راه را در پیش بگیرد.»

در این میان فرانسه هم از احتمال همکاری با ترکیه سخن در میان آورده. لورن فابیوس، وزیر خارجه این کشور احتمال داده که فرانسه با ترکیه در زمینه مقابله با گروه «دولت اسلامی» همکاری کند. فابیوس خبر داده که فرانسوا اولاند، رییس جمهور فرانسه درباره این موضوع با رجب طیب اردوغان، رییس جمهور ترکیه امروز تلفنی صحبت خواهد کرد.

اعتراض کنشگران مدنی؛ انفعال جامعه جهانی

پس از تصویب لایحه عملیات نظامی در پارلمان ترکیه، گردان‌های زرهی این کشور در نوار مرزی با سوریه مستقر شده‌اند. در این میان حملات تروریست‌های گروه «دولت اسلامی» به کوبانی نیز ادامه دارد و بخش‌هایی از این شهر را تصرف کرده و کوبانی را در آستانه سقوط قرار داده‌اند. در این میان اعتراض‌ها به عملکرد دولت ترکیه نیز بالا گرفته است. تعداد زیادی از کنشگران در سراسر جهان خواستار توجه به وضعیت کوبانی و مداخله جامعه جهانی در بیرون راندن شبه‌نظامیان «دولت اسلامی» شده‌اند.

همه از کوبانی گریخته‌اند

همه از کوبانی گریخته‌اند

بان‌ کی‌مون، دبیرکل سازمان ملل از جامعه جهانی خواسته از هر ابزاری برای کمک و حفظ جان غیر نظامیان کوبانی استفاده کند.

بیش از ۱۶۰ هزار نفر از مردم روستاهای اطراف کوبانی به ترکیه پناه برده‌اند اما سیاستمداران و کنشگران کرد هشدار می‌دهند که در صورت تصرف کوبانی، خطر کشتار افراد باقی‌مانده در شهر و دهات اطراف بالاست.

گزارش‌های تأیید نشده از کوبانی حاکی از آن است که تاکنون دست‌کم ۴۱۲ تن جان خود را در این شهر از دست داده‌اند. همه ساکنان کوبانی در این میان از شهر گریخته‌اند.

عبدالله اوجالان، رهبر حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک)، پنجشنبه هفته گذشته، به دولت ترکیه هشدار داده بود که چنانچه گروه «دولت اسلامی» شهر کوبانی را فتح کند و در این شهر دست به قتل عام مردم بزند، «پ‌ک‌ک» مذاکرات صلح با دولت ترکیه را قطع خواهد کرد.

مناطق تحت تصرف گروه «دولت اسلامی» (داعش)

MAPNAHOSTKOB01

Share