Share

جمهوری اسلامی ایران برای چندمین بار واکنش‌های مشابه خود به گزارش‌های احمد شهید، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران را تکرار کرد و گزارش آخر وی را باز هم «غیرقانونی»، «یک‌جانبه» و «جهت‌دار» خواند.

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون در واکنش به گزارش‌های احمد شهید به هیچکدام از موارد مستند نقض حقوق بشر پاسخ مشخصی نداده‌اند

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون در واکنش به گزارش‌های احمد شهید به هیچکدام از موارد مستند نقض حقوق بشر پاسخ مشخصی نداده‌اند

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران درباره گزارش اخیر احمد شهید، گفت: «ما این گزارش را یک‌جانبه و به دور از واقعیات می‌بینیم و معتقد هستیم که این گزارش بدون رعایت مقررات و وظایف مربوط به گزارشگران شورای حقوق بشر انجام گرفته است و فاقد وجاهت حقوقی لازم است و به نظر می‌رسد در تدوین این گزارش اراده فراتر و خارج از سازوکارهای حقوق بشر و سازمان ملل دخیل بوده است.»

او همچون دیگر مسئولان حکومتی ایران روشن نکرد که گزارش احمد شهید در چه بخش و در چه رابطه‌ای «مقررات و وظایف مربوط به گزارشگران شورای حقوق بشر» را رعایت نکرده است.

افخم همچنین بدون توضیح روشن، به عبارات کلی بسنده کرد و گفت: «ما به عملکرد غیرمنصفانه و غیرعلمی گزارشگر به علت عدم رعایت اصول و موازین بین‌المللی تردید داریم.»

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران افزود: «گزارشگر ویژه با پایه‌گذاری روش‌های نادرست و غیرواقعی و غیرقانونی از جمله بهعنوان حقیقت‌یابی، سفر به کشورهای اروپایی و انجام مصاحبه‌های جهت‌دار و پیش‌داوری نسبت به ادعاهای خود در موضع یک مدعی سیاسی علیه جمهوری اسلامی ایران قرار گرفته‌ است و از شرح وظایف گزارشگر و مأمورین سازمان ملل تخلف جدی شده است.»

مقامات جمهوری اسلامی تاکنون در واکنش به گزارش‌های احمد شهید به هیچ‌کدام از موارد مستند نقض حقوق بشر در این کشور پاسخ مشخصی نداده‌اند و همواره به بیانات کلی بسنده کرده‌اند.

احمد شهید، ششمین گزارش‌ خود را در ۲۸ صفحه منتشر کرده است. بر اساس این گزارش که برای نشست مجمع عمومی سازمان ملل در ماه اکتبر تهیه شده، وضعیت حقوق بشر در ایران کماکان باعت نگرانی است.

در این گزارش به‌ویژه آمده است که بین ژوئیه ۲۰۱۳ تا ژوئن ۲۰۱۴ دست‌کم ۸۵۲ نفر در ایران اعدام شده‌اند و جمهوری اسلامی ایران همچنان به اعدام مجرمان نوجوان ادامه می‌دهد.

جمهوری اسلامی ایران تاکنون اجازه نداده است که احمد شهید به ایران سفر کند و از نزدیک مسائل حقوق بشر را در این کشور مورد بررسی قرار دهد.

Share