Share

وزیر خارجه آمریکا می‌گوید راهبرد مبارزه با داعش و از جمله نقش نظامی ترکیه در آن به زودی روشن‌تر می‌شود. جان کری افزود که کوبانی تنها جنبه این استراتژی نیست.

ISIS Kobane

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ۸ اکتبر و پس از ملاقات با همتای بریتانیایی خود، فیلیپ هموند گفت: هدف اولیه ما در رویارویی با داعش، نابودی مراکز فرماندهی و ساختارهای آنهاست. جان کری افزود: «تلاش ما تضعیف دولت اسلامی است؛ نه فقط در کوبانی بلکه در سراسر سوریه و عراق.»

جان کیربی سخنگوی پنتاگون پیش از این با پذیرش سقوط محتمل کوبانی گفته بود که داعش را نمی‌توان از امروز به فردا از میان برداشت. کیربی این سخن را در پاسخ به فراخوان مشارکت بیشتر آمریکا در حمله به مواضع داعش در کوبانی بیان کرد.

سخنگوی ارتش آمریکا هم از موفقیت‌ها و پیشروی‌های «دولت اسلامی» یاد کرد و گفت: «آنها همواره شهرهای جدیدی را تهدید و تصرف ‌می‌کنند و رویارویی با آنها زمان می‌خواهد.»

جان کری و فیلیپ هموند، وزیر خارجه بریتانیا در مورد پیشنهاد ترکیه مبنی بر ایجاد منطقه حائل نیز خویشتن‌دار ماند‌ه‌اند. ترکیه خواستار ایجاد منطقه‌ای حائل در مرز با سوریه برای اسکان آوارگان کرد سوری شده است. وزیر خارجه بریتانیا گفت: «این پیشنهاد و جوانب عملکرد آن را باید به دقت بررسی کنیم.»

پنتاگون اعلام کرده که  طرح منطقه حائل در حال حاضر هیچ چشم‌اندازی ندارد.

در حالی که سیاستمداران هم‌چنان سرگرم طرح نقشه برای گام‌های بعدی علیه داعش هستند، کردهای کوبانی هر چه در توان دارند برای حفظ شهر انجام می‌دهند. یگان‌های مدافع خلق (YPG) توانسته‌اند شبه‌نظامیان دولت اسلامی را از بخش‌هایی از کوبانی بیرون برانند. نیروهای ائتلافی هم شش مورد حمله هوایی علیه مواضع داعش انجام دادند. به گفته واشنگتن، پنج خودرو و دو تیربار شبه‌نظامیان در این عملیات منهدم شده‌اند.

خبرگزاری فرانسه می‌نویسد داعش اولین حمله انتحاری در کوبانی را انجام داد و خودرویی بمب‌گذاری شده به یکی از پایگاه‌های یگان‌های مدافع خلق کوبید. «دولت اسلامی» ادعا کرده که شماری از رزمندگان کرد در این حمله انتحاری کشته‌ شده‌اند اما رزمندگان کرد گفته‌اند که مهمات خودروی یادشده پیش از اصابت به پایگاه خنثی شده بود.

در این میان، استفان دو میستورا، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه از جامعه جهانی خواسته که به کردهای کوبانی کمک کنند. او وجدان عمومی را به دیدن قتل‌عام، فاجعه انسانی، تجاوز و سبعیت در کوبانی فراخوانده و مقاومت کردها با سلاح سبک در برابر زره‌پوش‌ها و تیربارهای داعش را نبردی نابرابر نامیده است.

پیشروی‌های داعش با تاریک شدن هوا انجام می‌گیرد. علت آن است که شبه‌نظامیان دولت اسلامی مجهز به تجهیزات دید در شب هستند اما کردها چنین امکانی ندارند.

Share