Share

حسن قشقاوی، معاون کنسولی امور مجلس و ایرانیان وزیر امور خارجه گفت: «سه هزار و ۵۰۰ ایرانی در حال حاضر به دلایل مختلف در زندان‌های خارج از کشور محبوس هستند.»

دو زن ایرانی زندانی در مالزی

دو زن ایرانی زندانی در مالزی

به‌گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا)، حسن قشقاوی، روز پنجشنبه ۱۷ مهرماه ضمن اعلام این خبر افزود: «سالانه یک سوم از ایرانیان دربند زندان‌های خارج از کشور با کمک وزارت امور خارجه آزاد می‌شوند.»

به‌گفته وی ایرانیانی را در کشورهای زندانی هستند که با وزارت امور خارجه تفاهمنامه و قرارداد معاضدت قضایی و استرداد مجرمان دارند، می‌توان برای ادامه محکومیت به داخل ایران انتقال داد.

قشقاوی گفت که اکنون ایران با ۲۲ کشور جهان از جمله تایلند و ترکیه قرارداد معاضدت قضایی و استرداد مجرمان دارد که از این طریق می‌توان ایرانیان زندانی در این کشورها را برای ادامه محکومیت به کشور خود منتقل کرد.

معاون وزیر امور خارجه ضمن اعلام این‌که « ایران برای اجرای قرارداد معاضدت قضایی با تمام کشورهای دنیا آمادگی لازم را دارد»، گفت: قرارداد معاضدت قضایی و استرداد مجرمان با کشور ترکمنستان نیز از سوی جمهوری اسلامی امضا شده و برای امضای طرف مقابل ارسال شده است.

کاظم سجادی، مدیرکل اداره ایرانیان وزارت‌ خارجه ایران، اردیبهشت‌ماه سال جاری تعداد ایرانیان خارج از کشور را که در زندان‌های جهان در حال گذراندن حکم زندان خود هستند، سه‌ هزار و ۱۳۰ نفر اعلام کرده بود.

Share