Share

به‌گفته فرانس تیمرمانس، وزیر امور خارجه هلند، یکی از مسافران هواپیمای سقوط کرده مالزی در سانحه اوکراین ماسک اکسیژن بسته بود. موضوعی که در تناقض با یافته‌های قبلی است.

بوئینگ MH17 خطوط هوایی مالزی، ظهر روز پنجشنبه ۱۷ژوئیه در نزدیکی مرز اوکراین با روسیه سقوط کرد.

بوئینگ MH17 خطوط هوایی مالزی، ظهر روز پنجشنبه ۱۷ژوئیه در نزدیکی مرز اوکراین با روسیه سقوط کرد.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، اظهارات جدید وزیر امور خارجه هلند در مورد سقوط بوئینگ MH17 مالزی در خاک اوکراین پرونده آن را پیچیده‌تر کرد.

فرانس تیمرمانس در یک برنامه تلویزیونی، شامگاه چهارشنبه، ۸ اکتبر /۱۶ مهر با اعلام این‌که یکی از مسافران این هواپیما ماسک اکسیژن داشت افزود: «او زمان برای انجام این کار را داشت.»

این اطلاعات نشان می‌دهد که برخی از ۲۹۸ قربانی این حادثه برای مواجه با آن‌چه بر سرشان آمد زمان داشتند.

بوئینگ MH17 خطوط هوایی مالزی، ظهر روز پنجشنبه ۱۷ژوئیه در نزدیکی مرز اوکراین با روسیه سقوط کرد. این هواپیما ۲۸۳ مسافر و ۱۵خدمه داشت.

منطقه سقوط این هواپیما در شرق اوکراین، بین دونتسک و لوهانسک بود که در کنترل شورشیان مخالف دولت کی‌یف بود.

در زمان وقوع این حادثه دولت اوکراین مسئولیت سقوط هواپیما را متوجه جدایی‌طلبان هوادار روسیه و پرتاب موشک از سوی آن‌ها کرد اما شورشیان گفتند که برد موشک‌های آن‌ها آنقدر نیست که بتوانند این هواپیما را مورد هدف قرار دهند. آن‌ها متقابلا اتهام ساقط کردن هواپیما را متوجه دولت اوکراین دانستند.

دولت هلند در تحقیقات خود پیرامون علت سقوط  پرواز MH17  ایرمالزی در خاک اوکراین، چندی پیش گزارش داد که این هواپیما هنگام پرواز در آسمانِ تحت کنترل شورشیان اوکراین، مورد اصابت چندین «شی‌ء پرسرعت» قرار گرفته است.

همچنین بر اساس اطلاعات جعبه سیاه هواپیما، برج مراقبت، تصاویر ماهواره‌ای موجود و دیگر بررسی‌های حاشیه‌ای، تأکید شد که مکالمات ثبت‌شده خلبان و خدمه این پرواز، نشان می‌دهد که وضعیت هواپیما تا پیش از اصابت این اشیای پرسرعت، در حالت عادی بوده و هیچ نقص فنی نداشته است.

دفتر دادستانی روز پنجشنبه ۹ اکتبر /۱۷مهر تأیید کرد که ماسک اکسیژن بر گردن یک مسافر استرالیایی کشف شده است.

این دفتر در نامه‌ای به نشانی نزدیکان قربانی گفته است که این ماسک با بررسی دی‌ان‌ای بزاق دهان و اثر انگشتی که روی آن بود مورد تحقیق قرار گرفته است.

در این نامه با بیان این‌که «این پرونده نتیجه‌ای به‌همراه نداشته» آمده است: «چگونه و چه زمانی ماسک اکسیژن بر گردن مسافر پیدا شده، نامعلوم است. هیچ یک از مسافران دیگر ماسک اکسیژن نداشته‌اند.»

بستگان قربانیان این حادثه از اظهارات فرانس تیمرمانس خشمگین شده‌اند. وزیر امور خارجه هلند از این‌که خانواده‌های قربانیان از طریق رسانه‌ها این اطلاعات را دریافت می‌کنند اظهار تأسف کرد و گفت: «من نمی‌بایست این را می‌گفتم.»

فرانس تیمرمانس پس از این فاجعه، در سخنانی احساسی از تریبون سازمان ملل متحد گفت: «لحظاتی در زندگی شما پیش می‌آید که زندگی شما را به دو پاره قبل و بعد از آن تقسیم می‌کند.»

Share