Share

نبرد در کوبانی بحرانی‌تر می‌شود. نیروهای «دولت اسلامی» (داعش) موفق شدند کنترل مقر نیروهای کرد، موسوم به «مربع امنیتی» در شهر کوبانی را به دست بگیرند.

به‌رغم حملات هوایی نیروهای «دولت اسلامی» به پیش‌روی خود ادامه می‌دهند.

به‌رغم حملات هوایی نیروهای «دولت اسلامی» به پیش‌روی خود ادامه می‌دهند.

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، دیدبان حقوق بشر سوریه با اعلام این خبر گفته است مقر اصلی نیروهای کرد در شمال شهر کوبانی قرار دارد و نیروهای «دولت اسلامی» روز جمعه ۱۰ اکتبر / ۱۸ مهر آن را تسخیر کردند.

دیدبان حقوق بشر سوریه افزوده است که «مربع امنیتی» شهر کوبانی شامل مجموعه یگان‌های مدافع خلق (YPG)، نیروهای آسایش (نیروهای امنیتی کردها) و مقر شورای محلی شهر است.

به‌گفته رامی عبدالرحمان، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه، «دولت اسلامی» در حال حاضر دست‌کم ۴۰ درصد شهر کوبانی را در دست دارد.

از روز دوشنبه نبردهای خیابانی در کوبانی شدت گرفت و به‌رغم حملات هوایی ائتلاف ضدداعش به خطوط پشتیبانی اسلامگرایان تندرو، آن‌ها به پیش‌روی خود ادامه داده‌اند.

بر پایه اطلاعات فعالان کرد، نیروهای «دولت اسلامی» همچنین روز جمعه یورش گسترده‌ای را برای فتح یک جاده مهم ارتباطی با مرز ترکیه آغاز کرده‌اند تا پیوند آخرین سنگر و استحکامات کردها در منطقه را به‌طور کامل با جهان خارج قطع کنند. آن‌ها در حال حاضر کوبانی را از سه جهت محاصره کرده‌اند.

اگر «دولت اسلامی» موفق به فتح کامل کوبانی شود تمامی نوار مرزی با ترکیه را تحت کنترل خود خواهد گرفت. آن‌ها از ماه ژوئن تاکنون در سوریه و عراق بسیاری از مناطق را در دست گرفته‌اند. در عراق بخش‌های بزرگی از مناطق سنی‌نشین شمال و غرب این کشور در استان انبار در دست شبه‌نظامیان است.

بیش از ۳۰ کشته در اعتراضات ترکیه

در ترکیه تظاهرات اعتراضی علیه آن‌چه بی‌عملی دولت این کشور در برابر رویدادهای کوبانی نامیده می‌شود، همچنان ادامه دارد.

تاکنون ۳۱ نفر در جریان اعتراضات ترکیه کشته و ۳۶۰ نفر زخمی شده‌اند.

تاکنون ۳۱ نفر در جریان اعتراضات ترکیه کشته و ۳۶۰ نفر زخمی شده‌اند.

به‌گفته افکان علا، وزیر کشور ترکیه، تاکنون ۳۱ نفر در جریان این اعتراضات کشته شده‌اند. بیشتر این خشونت‌ها در نواحی کردنشین جنوب شرقی ترکیه رخ داده است.

روز پنجشنبه نیز دو مأمور پلیس در شرق آناتولی مورد اصابت گلوله قرار گرفتند. تاکنون ۳۶۰ نفر زخمی شده‌اند که ۱۳۹ نفر از آن‌ها مأموران انتظامی بوده‌اند.

آمریکا و متحدانش در ائتلاف ضد داعش شب گذشته (پنجشنبه) به حملات هوایی خود ادامه دادند. بنا به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه در جریان این حملات دو مقر نیروهای «دولت اسلامی» در شرق کوبانی و یک مقر در جنوب این شهر مورد هدف قرار گرفتند.

مقر فرماندهی نظامی آمریکا در فلوریدا اعلام کرد که در حملات روز پنجشنبه ۹ هدف در شمال و جنوب مورد حمله قرار گرفت و بسیاری از تانک‌ها و ساختمان‌های مورد استفاده شبه‌نظامیان ویران شدند.

دولت آمریکا اعلام کرد که قصد دارد همکاری خود با ترکیه علیه «دولت اسلامی» را تقویت کند.

Share