Share

تلویزیون الشرقیه عراق گزارش داده که مقامات استان انبار در غرب عراق، برای برای مقابله با نیروهای دولت اسلامی، تقاضای کمک کرده‌اند.

استان انبار

فالح العیسوی؛ معاون رئیس جمهور و رئیس شورای استانداری استان انبار هشدار داده که این استان در ده روز آینده می‌تواند سقوط کند.

این استان اکنون در معرض تهاجم نیروهای داعش است. نیروهای جهادی به پایتحت این استان، شهر رمادی حمله کرده‌اند و دو پایگاه‌ نظامی منطقه را نیز تصرف کرده‌اند.

روزنامه تایمز گزارش داده که فالح العیسوی، معاون رئیس جمهور و رئیس شورای استانداری استان انبار، هشدار داده که این استان در ده روز آینده می‌تواند سقوط کند.

به عقیده این مقام عراقی، درگیری‌های کوبانی واقع در مرز سوریه و ترکیه، باعث شده که توجه جهانی از پیشروی‌های داعش در استان انبار برداشته شود.

وی درخواستی به دولت عراق ارسال کرده است مبنی بر اینکه برای مقابله با پیکارجویان داعش، از نیروهای زمینی ایالات متحده آمریکا کمک گرفته شود.

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق اما برای چندمین‌بار این درخواست را رد کرده است.

نیروهای دولت اسلامی، مناطق وسیعی از سوریه و عراق را در کنترل دارند و اکنون برای تسلط بر شهر مرزی کوبانی در سوریه می‌جنگند.

حملات هوایی ائتلاف ضد داعش به رهبری آمریکا توانسته مانع پیشروی داعش به سمت سد استراتژیک حدیثه شود، اما اوضاع تغییر چندانی نکرده و به عقب نشینی پیکارجویان داعش منتهی نشده است.

یک نظامی آمریکایی که خواسته ناشناس بماند، به خبرگزاری فرانسه گفته که وضعیت استان انبار «شکننده» است. او مبارزه با نیروهای داعش را سخت خوانده است. به گفته این مقام آمریکایی سربازان عراقی در مبارزه موثر با تروریست‌های گروه داعش ناتوانند.

سقوط استان انبار بسیار مهم است چون با سقوط این منطقه، داعش مناطق وسیعی از مرز ترکیه تا اطراف بغداد را تصرف خواهد کرد و می‌تواند به بغداد نیز حمله کند.

کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواهان همکاری بیشتر این اتحادیه، ترکیه و دیگر کشورها برای مقابله با داعش شده است.

Share