Share

در حالی‌که یکشنبه شب آمریکا اعلام کرد که با ترکیه بر سر استفاده از پایگاه‌های نظامی این کشور علیه نیروهای «دولت اسلامی» به توافق رسیده است، آنکارا این توافق را تکذیب کرد.

آمریکا: هشت حمله هوایی در شب یکشنبه به دوشنبه توسط جنگنده‌های آمریکا و عربستان سعودی به مواضع «دولت اسلامی» صورت گرفت.

آمریکا: هشت حمله هوایی در شب یکشنبه به دوشنبه توسط جنگنده‌های آمریکا و عربستان سعودی به مواضع «دولت اسلامی» صورت گرفت

به‌گزارش خبرگزاری فرانسه، سوزان رایس، مشاور امنیت ملی آمریکا یکشنبه شب ۱۲ اکتبر / ۲۰ مهر، در مصاحبه‌ای تلویزیونی اعلام کرد که دولت ترکیه با پرواز جنگنده‌های گروه«ائتلاف» از پایگاه‌های هوایی خود بر فراز عراق و سوریه موافقت کرده است. اکنون آنکارا این موضوع را رد می‌کند.

یک نماینده دولت ترکیه که نخواست نامش فاش شود گفت: «هیچ توافقی میان آمریکا و ترکیه درباره استفاده از پایگاه اینجرلیک صورت نگرفته و مذاکرات در این رابطه همچنان ادامه دارد.»

وی با بیان این‌که «موضع ما روشن است و توافق جدیدی صورت نگرفته است»، افزود مذاکرات بر اساس شرایطی که پیش از این ترکیه پیشنهاد داده بود در جریان است.

ترکیه با وجود فشار جامعه جهانی همچنان با مشارکت نظامی مستقیم در سوریه یا عراق و پیوستن به «ائتلاف ضدداعش» مخالفت می‌کند و تقاضاها برای ایجاد یک کریدور امدادی در مسیر کوبانی به ترکیه نیز تاکنون بی‌نتیجه مانده است.

ترکیه معتقد است که حملات هوایی هدایت‌شده توسط آمریکا، موجب تقویت نیروهای بشار اسد در سوریه می‌شود.

پایگاه اینجرلیک در جنوب آنکارا از مدت‌ها پیش، تقریبا از زمان اشغال افغانستان در اختیار آمریکا قرار دارد اما حملات هوایی علیه نیروهای «دولت اسلامی» تاکنون نه از طریق ترکیه که از طریق پایگاه‌های امارات متحده عربی، کویت و قطر صورت گرفته است. از سال گذشته جنگنده‌های آمریکا در اردن نیز مستقر شده‌اند.

منابع آنکارا همچنین تأیید کرده‌اند که با واشنگتن بر سر آموزش نظامی مخالفان میانه‌روی رژیم اسد به توافق رسیده‌اند و حدود ۴۰ هزار نفر از آن‌ها در ترکیه آموزش خواهند دید. این‌که چه کسانی این نیروها را علیه حکومت سوریه و نیروهای داعش آموزش خواهند داد و در کجا این آموزش آغاز خواهد شد، هنوز روشن نیست.

نبردها در شهر کوبانی همچنان ادامه دارد.

نبردها در شهر کوبانی همچنان ادامه دارد

نبرد در کوبانی ادامه دارد

از سوی دیگر رویترز گزارش داده است که نبردها در شهر کوبانی همچنان ادامه دارد. روز دوشنبه ۱۳ اکتبر/ ۲۱ مهر یک عضو «دولت اسلامی» در یک اقدام انتحاری کامیون حاوی مواد منفجره را در شمال کوبانی منفجر کرد که به‌گفته منابع دیدبان حقوق بشر سوریه طی آن دو پیکارجوی کرد زخمی شدند.

ادریس ناسان، از مسئولان شهر کوبانی گفت: «آن‌ها (نیروهای داعش) قصد داشتند تا گذرگاه مرزی پیشروی کنند اما یگان‌های مدافع خلق آن‌ها را عقب راندند.»

دیدبان حقوق بشر سوریه همچنین از شدت درگیری‌های روز دوشنبه در کوبانی خبر داد و افزود نیروهای «ائتلاف» پنج حمله هوایی به مواضع داعش در منطقه جنوبی کوبانی انجام داده‌اند.

مرکز فرماندهی نیروهای آمریکایی نیز اعلام کرد که هشت حمله هوایی در شب یکشنبه به دوشنبه توسط جنگنده‌های آمریکا و عربستان سعودی به مواضع «دولت اسلامی» صورت گرفته که هفت حمله آن به اهدافی در اطراف کوبانی بوده است.

دیدبان حقوق بشر سوریه همچنین از درگیری‌های نظامی در شرق کوبانی گفته و افزوده است که در این درگیری‌ها ده‌ها تن از نیروهای «دولت اسلامی» کشته شده‌اند.

Share