Share

حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران ابراز امیدواری کرد که مناقشه اتمی این کشور تا ۴۰ روز دیگر یعنی ۲۴ نوامبر، تاریخ مشخص شده برای دستیابی به توافق جامع نهایی میان ایران و گروه ۱+۵، حل و فصل شود.

روحانی که شامگاه دوشنبه ۲۱ مهر از تلویزیون دولتی ایران سخن می‌گفت، افزود: «در مسأله هسته‌ای هیچ وقت به یک سال قبل برنخواهیم گشت و این‌که در ۴۰ روز باقی مانده چه می‌شود، باید بگویم اراده ما بر این است و فکر می‌کنیم در ۴۰ روز باقی مانده مسأله قابل حل و فصل نهایی باشد.»

امروز سه‌شنبه ۲۲ مهرماه هشتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵ در وین برگزار می‌شود. محمدجواد ظریف، رئیس هیأت مذاکره‌‌کننده هسته‌ای ایران روز سه‌شنبه به همراه معاونان و برخی از اعضای تیم مذاکره‌کننده راهی وین می‌شود. محمد امیری، حمید بعیدی‌نژاد و داود محمدنیا، اعضای دیگر این تیم در سفر، همراه وزیر امور خارجه ایران هستند.

در ادامه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵، این هفته وزیران خارجه ایران و آمریکا با حضور کاترین اشتون، نماینده گروه ۱+۵ در مذاکرات با ایران با یکدیگر دیدار و مذاکره خواهند کرد.

«کاهش غنی‌سازی اورانیوم ایران»، «زیر فشار قرار دادن تهران در طراحی دوباره تأسیسات با هدف ایجاد تغییراتی در چرخه تولید انرژی» و «تضمین انجام بازرسی‌های سخت‌گیرانه از مراکز تولید انرژی هسته‌ای ایران» از جمله راه‌حل‌هایی است که مذاکره‌کنندگان آمریکایی و اروپایی برای رفع نگرانی‌های موجود ارائه می‌دهند.

روز دوشنبه وزیر امور خارجه ایران در دیدار با نگوین خوان فوک، معاون نخست‌وزیر ویتنام گفت: «جمهوری اسلامی ایران در چارچوب مقررات بین‌المللی به غنی‌سازی هسته‌ای خود ادامه خواهد داد.»

هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۱+۵، شامل آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان در نیویورک (۱۹ سپتامبر/ ۲۸ شهریورماه تا ۲۵ سپتامبر/ سوم مهرماه) بدون نتیجه پایان یافت.

در این دور از مذاکرات پیشرفت کمی حاصل شد و اختلافات اساسی بر سر غنی‌سازی اورانیوم همچنان برجا ماند.

Share