Share

رسانه‌های ترکیه از حمله جنگنده‌های این کشور به مواضع حزب کارگران کردستان (پ‌ک‌ک) در جنوب شرقی ترکیه خبر داده‌اند اما منابع رسمی هنوز این موضوع را تأیید نکرده‌اند.

«حُریت»: این بزرگترین حمله به مواضع پ‌ک‌ک از زمان آغاز روند صلح میان دولت ترکیه و این حزب است.

«حُریت»: این بزرگ‌ترین حمله به مواضع پ‌ک‌ک از زمان آغاز روند صلح میان دولت ترکیه و این حزب است

وب‌سایت روزنامه «حُریت» ترکیه این خبر را منتشر کرده و افزوده است این بزرگ‌ترین حمله به مواضع پ‌ک‌ک از زمان آغاز روند صلح میان دولت ترکیه و این حزب از دو سال پیش تاکنون است.

«حریت» افزوده است این حملات در روز یکشنبه صورت گرفته و خسارات بسیاری وارد کرده است.

رویترز نوشته است منابع نظامی ترکیه درباره این گزارش روزنامه «حریت» هنوز واکنشی نشان نداده‌اند.

با این حال خبرگزاری فرانسه به‌نقل از منابع امنیتی ترکیه این خبر را تأیید کرده و نوشته است این حملات شامگاه دوشنبه ۱۳ اکتبر / ۲۱ مهر صورت گرفته و جنگنده‌های «اف ـ ۱۶» به مواضع پ‌ک‌ک حمله کرده‌اند اما اطلاعاتی درباره قربانیان احتمالی این حملات به‌دست نیامده است.

«حریت» دلیل این حملات هوایی را حملات سه روزه نیروهای پ‌ک‌ک به یک پاسگاه نظامی ترکیه در نزدیکی مرز عراق عنوان کرده است.

در هفته‌های اخیر روابط دولت ترکیه و پ‌ک‌ک به‌شدت رو به وخامت نهاد. دلیل آن محاصره شهر کردنشین کوبانی در شمال سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه، توسط «دولت اسلامی» (داعش) است. کردها دولت ترکیه را متهم می‌کنند که به‌رغم کشتار قریب‌الوقوع در کوبانی برای جلوگیری از آن هیچ اقدامی صورت نمی‌دهد زیرا پیکارجویان کرد در کوبانی به پ‌ک‌ک نزدیک هستند.

دولت ترکیه اقدام نظامی تنها از سوی کشور خود و بدون هماهنگی با جامعه جهانی را رد می‌کند.

در هفته‌های اخیر شهرهای مختلف ترکیه شاهد اعتراضات گسترده کردها به دولت ترکیه بود و در چند شهر نیز درگیری‌هایی با پلیس گزارش شد که طی آن دست‌کم ۱۴ نفر کشته و چندین نفر زخمی شدند.

پیش از این، عبدالله اوجالان، رهبر پ‌ک‌ک که گفته می‌شود در زندانی در جزیره ایمرالی زندانی است، به دولت ترکیه هشدار داده بود که چنانچه گروه «دولت اسلامی» شهر کوبانی را فتح کند و در این شهر دست به قتل عام مردم بزند، پ‌ک‌ک مذاکرات صلح با دولت ترکیه را قطع خواهد کرد.

اوجالان در پرتو تحولات اخیر بار دیگر پیام داد و برای دولت ترکیه مهلت تعیین کرد. اوجالان گفت، دولت ترکیه تا اواسط اکتبر فرصت دارد نشان دهد تا چه حد به مذاکرات صلح و حل معضل کرد‌ها در ترکیه علاقه‌مند است.

Share