Share

اولین و آخرین جلسه محاکمه غنچه قوامی روز سه‌شنبه ۲۲ مهر در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران به شکل غیرعلنی برگزار شد.

غنچه قوامی از ۹ مهر در اعتراض به بلاتکلیفی‌اش در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود.

غنچه قوامی از ۹ مهر در اعتراض به بلاتکلیفی‌اش در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، غنچه قوامی به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» متهم شده است. دادگاه پس از جلسه محاکمه، ختم رسیدگی به پرونده را اعلام کرده است.

سوسن مشتاقیان، مادر غنچه قوامی در صفحه فیس‌بوکش نوشته که پس از پایان دادگاه اجازه پیدا کرده که با دخترش دیدار کند. او افزوده که در این دیدار به دخترش میوه داده تا مطمئن شود که اعتصاب غذایش را شکسته است.

غنچه قوامی پس از ۱۰۰ روز بازداشت موقت، از ۹ مهر در اعتراض به بلاتکلیفی‌اش در زندان اوین دست به اعتصاب غذا زده بود.

غنچه قوامی، شهروند بریتانیایی ایرانی‌تبار، ۳۰ خرداد امسال برای تماشای مسابقه والیبال تیم ایران مقابل ایتالیا به ورزشگاه آزادی رفته بود. او در آن روز همرا‌ه با عده دیگری از زنان بازداشت شد، اما با سپردن تعهد آزادش کردند. ۹ تیرماه، هنگامی که به بازداشتگاه مراجعه کرد که وسایل شخصی‌اش را تحویل بگیرد، بار دیگر بازداشت شد و از آن زمان تاکنون در زندان اوین به‌سر می‌برد.

با ادامه یافتن بازداشت وی، چند هفته پیش ۳۰۰ نفر از فعالان مدنی، سیاسی و فرهنگی با امضای نامه‌ای خطاب به حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران با یادآوری «شرایط سخت غنچه قوامی در بازداشتگاه اوین»، خواهان رعایت حقوق قانونی و شهروندی او و تلاش دولت برای فراهم کردن مقدمات آزادی او شدند.

به گفته این فعالان، «نقض حقوق متهم٬ برخورد امنیتی با ایرانیان بازگشته به کشور و بازداشت زنان خواهان ورود به استادیوم،» از نشانه‌های «مقاومت نهادهای امنیتی» در برابر اجرای وعده‌های حسن روحانی است که «سکوت و انفعال بیشتر دولت در برابر آن، امید جامعه به تحقق شعارهای انتخاباتی را خواهد کاست.»

در همین حال غلامحسین محسنی اژه‌ای، معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه ایران هفته گذشته گفت که بازداشت غنچه قوامی «به ورزش ربطی ندارد» اما مادر غنچه قوامی، در واکنش به اظهارات این مقام قضایی گفت: «دختر من در جریان بازی والیبال بازداشت شد؛ بنابراین به آن ربط پیدا می‌کند.»

Share