Share

دولت ایران می‌گوید بنزین‌های تولید شده در واحدهای پتروشیمی داخلی کاملا آلوده است و تا رفع قطعی آلودگی دولت با تولید مجدد آن‌ها موافقت نخواهد کرد.

Petrol_Fuel_Tehran

دولت ایران با تولید مجدد بنزین در پتروشیمی به شدت مخالفت کرده است

محمد باقر نوبخت، سخنگوی دولت، بعدازظهر روز چهارشنبه ۲۳ مهر و پس از پایان جلسه هیئت دولت به خبرنگاران گفت آلودگی این بنزین‌ها قطعی است و یکی از دلایلی که در چند وقت اخیر نسبت به گذشته تعداد روزهای آلوده هوا کمتر شده، جلوگیری از تولید و توزیع بنزین پتروشیمی و ارائه بنزین یورو ۴ به جای آن است.

سخنگوی دولت ایران همچنین شایعات مربوط به آلوده بودن بنزین‌های یورو ۴ را تکذیب کرد و گفت اگر آن‌ها آلوده بودند دولت آن را توزیع نمی‌کرد.

در جلسه روز چهارشنبه هیئت دولت، معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست، گزارشی از روند حذف بنزین تولیدی پتروشیمی‌ها از چند شهر بزرگ را ارائه کرد. به گفته ابتکار، کیفیت هوا براساس شاخص‌های موجود، در شهرهایی که بنزین یورو ۴ توزیع شده، بهبود یافته است.

مخالفت دولت ایران با تولید بنزین‌ در واحدهای پتروشیمی داخلی و سرطان‌زا خواندن آن‌ها در حالی است که برخی جناح‌های حکومتی منتقد دولت می‌گویند آلوده خواندن بنزین تولید داخلی بهانه‌ای است که دولت از آن برای خرید و واردات بنزین از خارج استفاده می‌کند.

پیش‌تر و در روز ۱۹ مهرماه، حسینعلی شهریاری، نماینده مردم زاهدان و عضو کیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفته بود بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، در جلسه‌ای در مجلس گفته است که تولید بنزین در داخل و توسعه پالایشگاه‌ها توجیه اقتصادی ندارد و ما باید بنزین وارد کنیم. به گفته شهریاری، وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی نیز در جلسه مشترک، اعلام کرد بنزین تولید داخل، آلودگی ندارد.

این نماینده مجلس، سازمان محیط زیست را متهم به تشویش اذهان عمومی و بازی کردن با سلامتی مردم کرده است.

«هوا و غذا را سیاسی نکنید»

در همین حال حسن هاشمی، وزیر بهداشت ایران، با اذعان به بهتر شدن کیفیت‌ بنزین‌های جدید از جریانات و گروه‌های سیاسی و همچنین از نمایندگان مجلس خواست اجازه ندهند بحث‌هایی علمی مانند آلودگی هوا یا غذا به «نگاه‌های سیاسی آلوده شود».

به گفته هاشمی «اگر دولت قدم‌های موثری در حوزه هوا برداشته و بنزین را به بنزین مرغوب‌تری تبدیل کرده باید از آن تشکر کرد. چنین اقداماتی در شرایطی که دولت به شدت نیازمند منابع مالی‌ است، در خور تقدیر است».

او تاکید کرد تنها مراکز تحقیقاتی و متولی اصلی سلامت، یعنی وزارت بهداشت، می‌‌تواند در حوزه سلامت مردم و آلوده غذا یا هوا اظهار نظر کند.

بنزین، میدان نبرد جناح‌های سیاسی در ایران

اختلاف نظر بر سر آلوده بودن بنزین‌های تولید شده در واحدهای پتروشیمی به یکی از حوزه‌های تقابل شدید میان دولت و منتقدان حکومتی آن، به ویژه اعضای دولت پیشین، تبدیل شده است.

در حالی که سازمان حفاظت محیط زیست دولت محمود احمدی نژاد را متهم به تولید بنزین‌های سرطان‌زا در پتروشیمی‌ها کرده است، مسئولان سابق وزارت نفت می‌گویند بنزین‌های پتروشیمی استاندارد هستند و ادعاهای سازمان حفاظت محیط زیست دلایل سیاسی و اقتصادی دارد. آن‌ها معصومه ابتکار را پیش‌تر به ذی‌نفع بودن در واردات بنزین از خارج متهم کرده بودند.

در خردادماه سال ۱۳۹۳، گروهی از وکلای ایرانی از مسعود میرکاظمی، وزیر نفت دوران احمدی نژاد، به دلیل تولید بنزین آلوده به دادگاه شکایت کردند. اما در همین حال میرکاظمی اعلام کرد باید از دولت قبلی به خاطر تولید این بنزین‌ها تشکر کرد.

Share