Share

خیابان‌های مرکزی هنگ‌کنگ دوباره به اشغال معترضان و دانشجویان در آمده است. پلیس از سحرگاه روز شنبه ۱۸ اکتبر/۲۶ مهر به مقابله با آن‌ها پرداخته اما موفق به متفرق کردن جمعیت از منطقه پر جمعیت «مونگ کوگ» نشده است. هواداران «جنبش چتر» به مکان‌هایی بازگشته‌اند که طی روزهای گذشته پلیس توانسته بود آن‌ها را از معترضان خالی کند. آن‌ها با چوب، جعبه و کارتن برای خود سنگر و محل استقرار در میان خیابان‌ها و مناطق مرکزی شهر درست کرده‌اند.

در برخورد پلیس با معترضان ده‌ها نفر زخمی و دستگیر شده‌اند

گزارش شده است حداقل ۲۶ نفر در جریان مقابله پلیس با دانشجویان دستگیر شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، رییس پلیس هنگ کنگ به معترضان شدیدا اخطار داده و گفته است آن‌ها در حال به خطر انداختن نظم و امنیت عمومی هستند. اندی چانگ، رییس پلیس هنگ کنگ، گفته است نیروهای او در طول هفته‌های گذشته «بیش از حد شیکبا» بوده‌اند اما نتوانسته‌اند مانع از «افراطی‌تر و خشن‌تر شدن معترضان» شوند.

شامگاه جمعه نیز در درگیری میان پلیس و تظاهرکنندگان ده‌ها نفر زخمی شده‌اند. ۱۵ نفر از آن‌ها نیروهای پلیس بوده‌اند. این جنبش را به دلیل آن‌که در روزهای نخست تظاهرکنندگان با چتر به خیابان می‌آمدند، «جنبش چتر» نام نهادند. اکنون تظاهرکنندگان به کلاه و عینک ایمنی مجهز شده‌اند تا برابر حمله پلیس از خود دفاع کنند. پلیس با باتوم و اسپری فلفل به معترضان حمله می‌کند.

معترضان در میان خیابان‌ها سنگر گرفته‌اند

تنها دو روز پیش بود که رییس دولت هنگ‌کنگ دوباره پیشنهاد گفت‌وگو و مذاکره با معترضان را مطرح کرد.

اعتراضات در هنگ‌کنگ بیش از سه هفته است که ادامه دارد. معترضان خواهان لغو نظارت چین بر انتخابات داخلی هنگ‌کنگ در سال ۲۰۱۷ میلادی هستند.

چین می‌گوید ساکنان هنگ‌کنگ در آن سال قادر خواهند بود به نامزدهایی رای دهند که از سوی کمیته‌ای در حزب کمونیست چین تایید شده باشند.

گسترش اعتراض‌ها در هنگ کنگ، چین را نیز با بحران سیاسی بزرگی رو به رو کرده که از سال ۱۹۸۹ و تظاهرات میدان «تین آن من» در پکن بی سابقه بوده است.

هنگ‌کنگ از سال ۱۹۹۷ از حمایت بریتانیا خارج شده و اداره امور آن طبق فرمول «یک کشور، دو نظام» انجام می‌شود. این فرمول امکان خودگردانی و دموکراسی محدود را به دولت محلی می‌دهد اما تصمیمات کلان را بر عهده چین می‌گذارد.

Share