Share

گروه دولت اسلامی با سه هواپیمای جنگی، در حال انجام پرواز آزمایشی در فرودگاهی نظامی نزدیک حلب است.

MIG

گفته می‌شود داعش سه میگ از نوع MiG۲۱ یا MiG۲۳ از ارتش سوریه به غنیمت گرفته است (عکس از آرشیو)

خبرگزاری «رویترز» روز حمعه ۱۷ اکتبر به نقل از «دیده‌بان حقوق بشر سوریه» نوشت شبه‌نظامیان داعش برای نخستین‌بار سه میگ را به پرواز درآورده‌اند.

داعش تا کنون پایگاه‌های نظامی مختلفی در عراق و سوریه را به اختیار خود درآورده و تسلیحات زیادی را تصاحب کرده است. اما در صورت تأیید این خبر، برای اولین بار است که نیروهای دولت اسلامی هدایت هواپیما را بر عهده گرفته‌اند.

گروه سوری انتشاردهنده این خبر توضیح داده که افسران عراقی پاکسازی شده از دوران صدام حسین، مسئولیت آموزش خلبانی را به نیروهای داعش به عهده گرفته‌اند. مردم منطقه بار‌ها شاهد بوده‌اند که این هواپیما‌ها در اطراف فرودگاه به پرواز درآمده‌اند و دوباره به زمین نشسته‌اند.

هواپیما‌ها در ارتفاع کمی پرواز کرده‌اند و طول پرواز آن‌ها پنج تا ۱۰ دقیقه بوده است. با این حال معلوم نیست که آیا این جنگنده‌ها به تسلیحات نظامی نیز مجهز هستند یا خیر. این هواپیماها که میگ روسی از نوع MiG۲۱ و MiG۲۳ هستند، از ارتش سوریه به غنیمت گرفته شد‌ه‌‌اند.

خبرگزاری رویترز و شبکه خبری «سی‌ان‌ان» با اعلام این خبر، تأیید کامل آن را منوط به شواهد بیشتر در این زمینه دانسته‌اند.

سخنگوی فرماندهی ارتش امریکا نیز اعلام کرده «ما تا کنون شاهد عملیات پروازی از جانب دولت اسلامی عراق و شام در سوریه یا هر جای دیگری نبوده‌ایم. ما همچنان نظارت شدید خود را بر فعالیت‌های داعش در عراق و سوریه ادامه خواهیم داد و بر حملات خود علیه تجهیزات، امکانات، جنگجو‌ها، و مراکز فرماندهی این گروه در هر جایی که باشد پافشاری می‌کنیم.»

این خبر‌ در حالی منتشر می‌شود که نیروهای ائتلاف به رهبری امریکا بار‌ها به مواضع دولت اسلامی در ماه اخیر حمله کرده و حرکات این گروه را زیر نظر قرار دارد.

Share