Share

هواپیماهای نظامی آمریکا برای مدافعان شهر کوبانی از طریق هوا سلاح، مهمات، دارو و وسایل پزشکی ارسال کرده‌‌اند. کردهای کوبانی در این شهر مرزی سوریه مدت‌هاست برابر حملات گروه داعش یا «دولت اسلامی» مقاومت می‌کنند.

Kobani_US-Airdrop

کردها در شهر مرزی کوبانی در سوریه مدت‌هاست مقابل گروه داعش مقاومت می‌کنند

ارسال محموله‌ سلاح و تجهیزات نظامی برای کردها، پس از آن صورت می‌گیرد که هواپیماهای ائتلاف ضد داعش مواضع این گروه را در اطراف شهر کوبانی بارها بمباران کردند.

کوبانی در مرز سوریه با ترکیه قرار دارد و کردها بارها از دولت ترکیه خواسته بودند راه ارسال سلاح و تجهیزات نظامی را به این شهر محاصره شده باز کند. اعتراض کردها به دولت ترکیه در هفته پیش به خشونت انجامید و چندین نفر از تظاهرات کنندگان در نقاط مختلف ترکیه جان خود را از دست دادند.

اکنون ارسال سلاح از طریق هوا برای کردهای کوبانی ممکن است نشانه‌ای از ناخشنودی عمیق آمریکا از عدم حمایت دولت ترکیه از کردهای محاصره شده در کوبانی باشد.

فرماندهی مرکزی آمریکا با انتشار بیانیه‌ای در خصوص این اقدام گفته است که هواپیماهای C-۱۳۰ آمریکایی چندین بار اقدام به پرواز بر فراز کوبانی کرده و محموله‌هایی را که توسط مقامات کرد عراقی تهیه شده بود برای افرادی که در این شهر سنگر گرفته‌اند با چتر نجات فرو ریختند. این بیانه تاکید دارد ارسال این محموله برای یاری رساندن کردها برایمقاومت برابر اشغال کوبانی توسط داعش است.

به گفته فرماندهی مرکزی آمریکا، سه فروند هواپیمای ترابری C-۱۳۰ جمعا ۲۷ محموله شامل سلاح‌های سبک، مهمات و اقلام پزشکی را برای کردها در سوریه ارسال کرده‌اند.

ترکیه پیش‌تر قویا با ارسال سلاح توسط آمریکا به کردها در خاک سوریه مخالفت کرده بود. دولت ترکیه از تقویت کردهای سوریه بیمناک است زیرا آن‌ها را هم‌پیمان حزب کارگران کردستان (پ ک ک) می‌داند.

آمریکا پیش از ارسال این محموله‌ها ترکیه را از انجام این عملیات مطلع کرده بود. به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام ارشد ارتش آمریکا به خبرنگاران گفته است که یک روز پیش از ارسال این کمک‌ها، باراک اوباما در گفت‌وگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، او را در مورد ضرورت و اهمیت ارسال این کمک‌ها آگاه کرده است.

بیانیه فرماندهی مرکزی آمریکا همچنین تاکید کرده است از شروع عملیات هوایی آمریکا علیه داعش، مواضع این گروه در اطراف شهر کوبانی ۱۳۵ بار مورد حمله هواپیماهای آمریکایی قرار گرفته است.

Share