Share

اسید‌پاشی به تعدادی از زنان و دختران در اصفهان در روزهای اخیر منجر به واکنش‌هایی متفاوت از سوی دولت، قوه قضاییه، مجلس و نیروی انتظامی شده است. در حالی که گروهی اسیدپاشی به زنان به بهانه مقابله با بدحجابی را محکوم کرده‌اند، گروهی دیگر از می‌گویند این عمل ربطی به امر به معروف و نهی از منکر نداشته است.

Asid2

در هفته‌های اخیر چند زن در اصفهان قربانی حملات متعدد اسید پاشی شده‌اند

شهیندخت مولاوردی، معاون حسن روحانی در امور زنان، روز دوشنبه ۲۸ مهرماه از قوه قضاییه و نیروی انتظامی خواست موضوع اسید پاشی به زنان را با قاطعیت دنبال کنند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، او اعلام کرد اسیدپاشان هیچ «حجت شرعی» برای این‌کار نداشته‌اند. مولاوردی گفت با چنین اعمالی جامعه را ناامن جلوه می‌دهند. به گفته معاون رییس جمهور ایران در امور زنان، این کارهای در راستای «پروژه ایران هراسی و اسلام‌هراسی» است.

معاون پارلمانی رییس جمهور نیز به نمایندگان مجلس گفته است که «امر به معروف و نهی از منکر نباید باعث شود فرد از حیز انتفاع ساقط شود.» محمدرضا خباز، هنگام بررسی طرح «حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر» در مجلس خطاب به نمایندگان حامی طرح گفت گرچه کسی «بدحجابی» را تایید نمی‌کند اما اسید پاشی به زنان و دختران رفتار بازدارنده‌ای است که باعث می‌شود فرد از حیز انتفاع ساقط شود.

احمد شوهانی، عوض کمیسیون امنیت ملی وسیاست خارجی مجلس نیز اعلام کرده است اسید پاشی به اسم شرع قابل توجیه نیست و نیروی انتظامی باید مدافع حقوق همه اعم از بی حجاب و باحجاب باشد.

عباسعلی منصوری آرانی، عضو دیگر کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز گفته ممکن است دست‌های پشت پرده سیاسی از جمله سرویس های اطلاعاتی بیگانه نیز در بروز این پدیده شوم اجتماعی نقش داشته باشند. به گفته شوهانی، این دقیقاً شبیه اقداماتی است که داعش در عراق و سوریه به دنبال اجرای آن است و با انجام کارهای خلاف شرع در بروز چهره خشن از اسلام تلاش می کند.

دستگیری‌های جدید در مورد اسید پاشی

مرتضی میرباقری، قائم مقام وزیر کشور در امور اجتماعی و فرهنگی، صبح روز دوشنبه اعلام کرد در حال حاضر سه تا چهار نفر از مظنونان این حادثه دستگیر شده‌اند. او تاکید کرد این حوادث، «زنجیره‌ای» نبوده‌اند.

به گفته میرباقری، اکنون هیچ نگرانی از لحاظ امنیتی در سطح استان اصفهان وجود ندارد و با موضوع اسیدپاشی به بهترین شکل برخورد شده است. او همچنین تاکید کرد، لزومی به قانون جدید برای اجرای طرح امر به معروف و نهی از منکر نیست اما بر اجرای امر به معروف همچنان تاکید داریم.

حسن رحیمی، دادستان اصفهان، نیز روز دوشنبه اعلام کرد سرنخ‌های جدیدی از عاملان اسید پاشی به زنان در اصفهان به دست آمده است. او تشکیل ستادی برای پیگیری این موضوع در دادسرای اصفهان خبر داد. با این‌حال دادستان اعلام نکرده است این سرنخ‌های جدید چه هستند و اطلاعاتی از فرد یا گروهی که مرتکب این جرایم شده یا انگیزه آنان اعلام نکرده است.

مجرمان و  قربانیان چه کسانی هستند؟

عبدالرضا آقاخانی، فرمانده نیروی انتظامی استان اصفهان، ارتباط اسید پاشی با امر به معروف و نهی از منکر را رد کرده و گفته است اسیدپا‌ش احتمالا دارای یک شخصیت ضد اجتماعی بوده است.

محمد علی اسفنانی، از نمایندگان استان اصفهان در مجلس نیز می‌گوید این اعمال با انگیزه‌های شخصی و انتقام‌جویانه صورت گرفته است و ارتباط آن با امر به معروف را رد کرد. به گفته این نماینده مجلس، در قانون ویژه تشدید مجازات اسید پاشی، برای این جرم مجازات‌هایی از اعدام، قصاص، دیه و حبس تعیین شده است.

بخشایش اردستانی از دیگر نمایندگان مجلس نیز می‌گوید «اینکه گفته می‌شود متدین‌ها نسبت به افراد بدحجاب این اقدام را انجام می دهند قابل قبول نیست و قطعاً بسیجی‌ها و حزب‌اللهی‌های ما این کار را انجام نمی دهند و اصلاً متدین‌ها و مؤمنان این کارها را نمی‌پسندند و انجام نمی‌دهند».

Share