Share

محمود احمدی، دبیرکل بانک مرکزی آمار چک‌های برگشتی را بالا دانست و گفت: «در حال حاضر به‌طور متوسط روزانه بین ۱۷ تا ۲۰ هزار چک برگشت می‌خورد.»

افزایش چک‌های برگشتی را نشانه‌ای از رکود اقتصادی یک کشور می‌دانند.

افزایش چک‌های برگشتی را نشانه‌ای از رکود اقتصادی یک کشور می‌دانند

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا)، محمود احمدی ضمن اعلام این خبر توضیحاتی درباره سامانه چکاوک ارائه داد و گفت: «با توجه به گستردگی شبکه بانکی‌ اجرایی شدن این طرح در تمام استان‌ها به طور یکجا ممکن نبود و از اول مهرماه امسال در چهار استان به صورت آزمایشی اجرا شده است.»

به‌گفته وی، بنا بود پردازش کامل چک‌ها در سامانه چکاوک از آذرماه اجرایی شود.

محمود احمدی افزود: «آمار چک‌های برگشتی در حالی بالاست که پردازش چک‌ها در چکاوک این اطمینان را به دریافت‌کننده و ذینفع چک می‌دهد که بتوانند تشخیص دهند که آیا طرف مقابل پیش از این چک برگشتی داشته و یا خیر. چک‌هایی که داخل سامانه چکاوک قرار می‌گیرند در کلیه شعب بانک‌ها قابلیت نقد شدن دارند.»

افزایش چک‌های برگشتی را نشانه‌ای از رکود اقتصادی یک کشور می‌دانند. در حالی آمار چک‌های برگشتی در ایران همچنان بالاست که مسئولان دولت یازدهم از روند رو به بهبود اقتصاد کشور سخن می‌گویند.

به‌گزارش تیرماه سال جاری بانک مرکزی ایران، در دو ماه نخست امسال، تعداد چک‌های برگشتی به ۸۲۵ هزار برگ رسید که نسبت به سال قبل ۱۶ درصد افزایش داشت.

Share