Share

رادوسلاو سیکورسکی، وزیر خارجه لهستان گفته که مدتی پیش ولادیمیر پوتین به دولت این کشور پیشنهاد داده بود تا سرزمین اوکراین را بین دو کشور تقسیم کنند.

رادوسلاو سیکورسکی

ادوسلاو سیکورسکی، وزیر خارجه لهستان

به گزارش روزنامه سوئدی اکسپرسن، رادوسلاو سیکورسکی که چهره مهمی در سیاست خارجی اروپا به شمار می‌رود گفته است که ولادیمیر پوتین به لهستان گفته ما می‌توانیم اوکراین را بین خودمان تقسیم کنیم.

او گفته است که از شش سال پیش پوتین به نخست‌وزیر لهستان، دونالد تاسک گفته بود که اوکراین یک کشور غیر واقعی و مصنوعی است. در واقع شهر لیویو یک شهر لهستانی است. ما چرا این کشور را بین خودمان تقسیم نمی‌کنیم؟

بر اساس اطلاعات نوشته شده در این مقاله، پوتین به لهستان پیشنهاد غرب اوکراین را داده بوده است.

رادوسلاو سیکورسکی با تاکید بر اینکه تلاش برای تصرف اوکراین توسط روسیه از سال ۲۰۰۸ آغاز شده، نوشته است: «این پیشنهاد از سوی کرملین برای ما آمد و ما خیلی روشن به آنها گفتیم که نمی‌خواهیم با این پیشنهاد کاری داشته باشیم.»

به گفته این سیاستندار لهستانی، پیش از تابستان نیز گزارشی به وزارت امور خارجه لهستان رسیده بود مبنی بر اینکه که  روسیه تلاش کرده بود بخش هایی از اوکراین را به خودش وصل کند.

پوتین

ولادیمیر پوتین قبل از به قدرت رسیدن ویکتور یاتوکوویچ ریس جمهور پیشین اوکراین، در فکر تصرف اوکراین بوده است

باور او این است که ولادیمیر پوتین قبل از به قدرت رسیدن ویکتور یاتوکوویچ ریس جمهور پیشین اوکراین، در فکر تصرف اوکراین بوده است.

چندی پیش در نخستین روزهای ماه آگوست سال جاری نیز دونالد تاسک هشدار داده بود که براساس اطلاعاتی که در اختیار او قرار داده شده، تهدید مداخله مستقیم روسیه در اوکراین بیشتر از روزها و هفته‌های گذشته است. او به جزئیات این اطلاعات اشاره‌ای نکرده بود.

تنش میان روسیه و اوکراین در ماه‌های اخیر به شدت بالا گرفته و احتمال مداخله نظامی روسیه در شرق اوکراین چندین بار مطرح شده است. کشورهای غربی روسیه را به دلیل مداخله در اوضاع اوکراین تحریم اقتصادی کرده‌اند.

Share