Share

فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر (FIDH) به‌همراه جامعه دفاع از حقوق بشر در ایران (LDDHI) و کانون مدافعان حقوق بشر (DHRC)، سازمان‌های ایرانی عضو این فدراسیون، همچنین اتحادیه بین‌المللی وکلا (UIA) با انتشار بیانیه مشترکی ضمن اعلام خبر برهم زدن تحصن اعتراضی نسرین ستوده، وکیل دادگستری مدافع حقوق بشر در ایران، از خواسته‌های وی پشتیبانی کردند.

تحصن نسرین ستوده در مقابل ساختمان کانون وکلای دادگستری در تهران

تحصن نسرین ستوده در مقابل ساختمان کانون وکلای دادگستری در تهران

روز سه‌شنبه ۲۹ مهرماه نسرین ستوده، وکیل حقوق بشری و برنده جایزه ساخاروف در سال ۲۰۱۲ در اعتراض به حکم محرومیت از وکالت خود توسط دادگاه انتظامی وکلا و آزار دگراندیشان به دست حکومت ایران و کنترل روز افزون رژیم بر کانون وکلا و قوه قضائیه در مقابل ساختمان کانون وکلای مرکز در تهران دست به تحصن زد اما با گذشت چند ساعت نیروهای امنیتی این حرکت اعتراضی را به هم زدند.

در بیانیه سازمان‌های مدافع حقوق بشر آمده است که مأموران امنیتی دوربین یکی از عکاسان خبرگزاری فرانسه را ضبط کردند و پس از پاک کردن عکس‌های تحصن آن را به او بازگرداندند.

نسرین ستوده در نامه‌ای خطاب به «هموطنان و فعالان حقوق بشر» اعلام کرد که دست به تحصن اعتراضی خواهد زد.

شعبه دوم دادگاه انتظامی وکلا روز شنبه ۲۶ مهر، حکم محرومیت نسرین ستوده از وکالت به مدت سه سال را صادر کرد.

ستوده در نامه خود نوشت که این رأی زیر فشارهای وزارت اطلاعات و دادستانی صادر شده است و به این حکم اعتراض دارد.

او تأکید کرد که از خانه خود نسبت به عملکرد دادگاه انتظامی قضات اعتراض نمی‌کند، بلکه برای اعلام اعتراض به سوء‌مدیریت کانون و قضات غیرمستقل، محرومیت از کار، نادیده گرفتن حق دگراندیشان در انتخاب وکیل و تلاش برای محو کامل استقلال کانون وکلا، در جلوی کانون وکلای دادگستری مرکز تحصن خواهد کرد.

او دلایل تحصن خود را چنین شرح داد: «سال‌هاست حکومت ایران، دگراندیشان را از حق حیات، تحصیل و کار محروم می‌کند. من به این محرومیت‌ها معترض‌ام.»

عبدالکریم لاهیجی، رئیس فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر درباره تحصن نسرین ستوده گفت: «حکومت ایران باید به آزار و تعقیب فعالان حقوق بشر و وکلای دادگستری پایان دهد. فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر از فراخوان خانم نسرین ستوده به‌طور کامل پشتیبانی و همبستگی خود را با او و تمام دیگر مدافعان حقوق بشر در ایران اعلام می‌کند.»

استفن ل دریفوس، رئیس اتحادیه بین‌المللی وکلا، نیز گفت: «اتحادیه بین‌المللی وکلا با قاطعیت از نسرین ستوده، وکیل متعهد به دفاع از حقوق بشر، پشتیبانی می‌کند. ایران باید تعهد خود به حقوق بشر را تأیید کند و به این وکیل برجسته اجازه ادامه اشتغال به حرفه‌اش را بدهد.»

در بیانیه سازمان‌های مدافع حقوق بشر آمده است: «سازمان‌های ما با یادآوری نقش اساسی وکلا در اجرای عدالت، با تأکید از دولتمردان ایران می‌خواهند موازین مطرح در اصول پایه‌ای سازمان ملل در مورد نقش وکلا را که در سپتامبر ۱۹۹۰ به تصویب رسید رعایت کنند.»

بیانیه، تضمین دولت‌ها به وکلا را برای این‌که بتوانند «بدون ترس، مانع، آزار یا مداخله نامناسب قادر به انجام تمام وظایف حرفه‌ای‌شان باشند»؛ و همچنین حق وکلا در آزادی بیان، اعتقاد، تشکل و گردهمایی و مشارکت در بحث‌های عمومی درباره قانون، اجرای عدالت و پیشبرد حقوق بشر و حمایت از آن را بدون آن‌که گرفتار محدودیت‌های حرفه‌ای شوند، از جمله موارد ذکر شده در اصول پایه‌ای سازمان ملل عنوان کرده‌اند.

در پایان بیانیه آمده است: «سازمان‌های ما از دولتمردان ایران می‌خواهند به آزادی بیان و تشکل احترام بگذارند و به آزار و تعقیب دگراندیشان پایان دهند. قوه قضائیه و کانون وکلا، به‌ویژه وکلای افراد مواجه با اتهام‌های مبتنی بر انگیزه سیاسی، باید امکان فعالیت مستقل داشته باشند.»

روز سه‌شنبه شیرین عبادی، وکیل دادگستری و برنده جایزه نوبل صلح در سال ۲۰۰۳ نیز در مورد تعلیق پروانه وکالت نسرین ستوده نامه‌ای را به کانون وکلای بین‌المللی ارسال کرد و نوشت: «وکلای دادگستری در انتخاب اعضای هیأت مدیره آزاد نیستند و در نتیجه هیأت مدیره منتخب واقعی اعضا کانون نبوده و به همین دلیل قادر به دفاع از اعضای خود در برابر مأموران امنیتی نیست.»

برنامه نظارت بر حمایت از مدافعان حقوق بشر، که برنامه مشترک «فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر» (FIDH) و «سازمان جهانی مبارزه با شکنجه» (OMCT) است نیز حکم کانون وکلای مرکز علیه نسرین ستوده را محکوم کرد.

Share