Share

در پی تصویب «فیلترینگ هوشمند» شبکه‌های اجتماعی و سایت‌های اینترنتی در کمیسیون امنیت شورای عالی فضای مجازی، مرحله نخست اجرای این سامانه در ایران آغاز شد.

به گزارش خبرگزاری مهر، توافق بر سر طراحی مدل جدید «فیلترینگ هوشمند» شبکه‌های مجازی با حضور مسئولان شرکت ارتباطات زیرساخت و پژوهشگاه ارتباطات و فن‌آوری اطلاعات، امضا شد و پس از طرح و تصویب مدل مفهومی این نوع فیلترینگ در کمیسیون امنیت شورای عالی فضای مجازی، اکنون به مرحله اجرا رسیده است.

در این تفاهم‌نامه مقرر شده که فاز نخست «فیلترینگ هوشمند» تا پایان خردادماه سال ۱۳۹۴ به بهره‌برداری برسد.

پروژه «فیلترینگ هوشمند»، خلاف فیلترینگ کامل سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی، بخش‌هایی از آن‌ها را که با فرهنگ حکومتی ایران همخوان نیستند فیلتر می‌کند. مسئولان حکومتی از این نوع سانسور به‌عنوان «صیانت فرهنگی و اجتماعی فضای مجازی کشور» یاد می‌کنند.

با اجرای این مدل جدید، نگرانی‌های حکومت و برخی از مراجع دینی در مورد مطالب اینترنت، عکس و ویدئوهایی که خلاف فرهنگ حاکم باشد رفع شده و در لایه‌های مختلف دسته‌بندی و کنترل می‌شود.

با بهره‌گیری از این سامانه امکان تفکیک، سانسور و فیلتر صفحات زیرمجموعه سایت‌های اینترنتی فراهم شده و این سایت‌ها به‌شکل کامل مسدود نمی‌شوند.

اوایل مهرماه سال جاری مرکز ملی فضای مجازی نخستین نرم‌افزار «فیلترینگ هوشمند» را به بهره‌برداری رساند و اعلام کرد که این سیستم تصویر، فیلم و متن در موضوعات اخلاقی را به‌شکل هوشمندانه فیلتر می‌کند.

این سامانه «فیلترینگ هوشمند» در حال حاضر مراحل آزمایشی نهائی خود را در ایران به پایان رسانده و در چندین سازمان و نهاد راه‌اندازی شده است.

این طرح با همکاری مشترک پژوهشکده فضای مجازی دانشگاه بهشتی و سازمان تبلیغات اسلامی (مؤسسه اطلاع‌رسانی تبیان) در چندین مرکز داخل کشور و همزمان به‌عنوان یک طرح صادراتی در خارج از ایران راه‌اندازی شده و قرار است مراحل بعدی آن در آینده نزدیک به اجرا درآید.

حساسیت حکومت ایران در زمینه دسترسی آزاد کاربران به فضای مجازی و تبادل آزاد اطلاعات با کنترل شدید سایت‌ها و فیلتر کردن آن‌ها صورت می‌گیرد.

افزایش سرعت اینترنت در ایران در سال جاری با مخالفت‌ نیروهای سنتی نیز روبه‌رو شده است.

اکنون بسیاری از وب‌سایت‌های اینترنتی در ایران فیلتر هستند و تنها راه ورود به آن‌ها استفاده از فیلترشکن است. بدین ترتیب در حالی که کاربران در تلاش برای ورود به وب‌سایت‌های دلخواه دچار مشکل‌اند، پیدا کردن راه‌های جایگزین یکی از اصلی‌ترین دغدغه‌های آن‌هاست و در این راه دستیابی به جدیدترین نرم‌افزارهای مقابله با فیلترینگ به یک تلاش روزانه تبدیل شده است.

سازمان ملل متحد در نظر دارد حق دسترسی به اینترنت را به‌عنوان حق دسترسی به ارتباطات حداقلی و سرویس‌های اطلاع‌رسانی از زمره حقوق اساسی بشر بشمارد.

Share