Share

 به گفته حسین ذوالفقاری معاون امنیتی و انتظامی وزیر کشور، بر اساس شواهدی که تاکنون به دست آمده اسیدپاشی‌های اصفهان توسط یک نفر انجام شده است و به هیچ عنوان سازمان‌یافته و گروهی نبوده است.

حسین ذوالفقاری

حسین ذوالفقاری، معاون امنیتی وزارت کشور از تشکیل ستاد ویژه‌ای در دادگستری استان اصفهان برای بررسی مسائل قضایی پرونده اسیدپاشی در اصفهان خبر داد

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، حسین ذوالفقاری امروز در نشستی با حضور خبرنگاران، درباره اسیدپاشی‌های اخیر در اصفهان گفت «با توجه به مجموع بررسی‌های فنی و اطلاعاتی انجام شده تا این لحظه به طور قطع اعلام می‌کنیم که این اقدامات سازمان‌یافته و کار گروهی نبوده است و تحقیقات نشان می‌دهد که این اسیدپاشی‌ها توسط یک نفر انجام شده است گرچه در روند رسیدگی معلوم می‌شود که این فرد همدستانی داشته است یا خیر.»

وی موارد مشابه اسیدپاشی اصفهان در دیگر نقاط کشور را شایعه اعلام کرده است.

معاون امنیتی وزارت کشور ایران همچنین از تشکیل ستاد ویژه‌ای در دادگستری استان اصفهان برای بررسی مسائل قضایی این پرونده خبر داد.

علاوه بر این مقام نیروی انتظامی، عبدالله محمودزاده، مسئول دفتر جانشینی فرمانده کل قوا در نیروی انتظامی نیز از شناسایی عوامل اسیدپاشی در اصفهان خبر داده است.

وی گفته است: «عوامل اسیدپاشی در اصفهان شناسایی شده‌اند و هیچگونه ارتباطی با موضوع بی‌حجابی نداشتند.»

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی این مسئول نیروی انتظامی، فرد مظنون هنوز دستگیر نشده است. محمودزاده گفته است که این فرد حساب شده عمل کرده است، اما به زودی دستگیر خواهد شد.

آمار و اطلاعات ارائه شده از سوی مسئولان مختلف نیروی انتظامی هماهنگ نیست. ذوالفقاری در جلسه شورای تامین استان اصفهان، شمار قربانیان اسیدپاشی را چهار نفر اعلام کرده و گفته است که آخرین مورد اسیدپاشی در تاریخ ۲۳ مهرماه انجام شده است.

طرح این اطلاعات در حالی است که سرتیپ اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده پلیس ایران اما وقوع «هفت یا هشت مورد» اسیدپاشی در اصفهان در ماه‌های اخیر را تائید کرده است.

 واکنش وزیر بهداشت

حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعداد قربانیان اسیدپاشی در اصفهان را چهار نفر اعلام کرده و ادامه داده است: «از ابتدای سال جاری تاکنون در مجموع ۹ نفر بودند.»

حسن هاشمی

حسن هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، تعداد قربانیان اسیدپاشی در اصفهان را چهار نفر اعلام کرده است

این مقام مسئول روز پنجشنبه در جمع خبرنگاران در وزارت بهداشت گفت: «همه این قربانیان در اصفهان بودند که سوختگی‌های آنها سطحی بوده و به طور سرپایی درمان شده‌اند و البته چهار نفر از آنان مرد بودند.»

وزیر بهداشت با بیان اینکه مشکل حوزه درمان بی‌ارتباط با ترویج خشونت نیست، گفته است: «اکنون چهل هزار تخت بستری بیماران روانی در کشور کم داریم که این مسئله به آن معناست که این افراد (مبتلایان به اختلالات روان) در خانه و خیابان‌ها هستند و امیدواریم مجلس شورای اسلامی اعتبارات ویژه‌ای در این زمینه در نظر بگیرند.»

به گفته او، دو درصد مردم جامعه دارای زمینه‌های ابتلا به اسکیزوفرنی هستند. او تاکید کرده است: «شاید عاملان اسیدپاشی از این دسته افراد نباشند، اما اکنون فرصت مناسبی برای اعلام این مشکل در جامعه است.»

به گفته هاشمی درمان چشم قربانیان اسیدپاشی بسیار دشوار و نیازمند جراحی‌های مکرر است.

هاشمی در مورد چشمان سهیلا جورکش دختر قربانی اسیدپاشی در اصفهان گفت: «چشم راست او به طور جدی آسیب دیده و چشم چپش نیز ۵۰ درصد آسیب دیده است.»

به گفته وی در سوختگی‌های شیمیایی به ویژه با اسید، نکته مهم و حیاتی همان شست وشوی فراوان با آب در لحظات اولیه است: «لباس فرد مصدوم باید کنده شده و با آب زیاد شست وشو داده شود، اگر این مساله رعایت می‌شد، خیلی از مشکلات کنونی برای قربانی اسیدپاشی اتفاق نمی‌افتاد.»

وزیر بهداشت تاکید کرد: «تامین هزینه‌های درمانی قربانی اسیدپاشی حداقل کاری است که دولت می‌تواند انجام دهد.»

روز گذشته هزاران نفردر اصفهان و تهران در اعتراض به ناامن بودن فضای شهری و حمله‌های متعدد اسید پاشی به زنان تجمع کردند. در اصفهان تجمع کنندگان مقابل دادگستری رفته‌ و خواستار برخورد سریع‌ با عوامل این جنایت‌ها شده بودند.

در فیلم‌هایی که شهروندان روی شبکه‌های اجتماعی از جمله فیس بوک منتشر کرده‌اند این شعارها به گوش می‌خورد: «نیروی انتظامی چشمان خواهرم کو؟»، «روحانی، روحانی ما امنیت نداریم»، «اصفهان شهرماست، امنیت حق ماست»، «زاینده رود خشک شده، اسید پاشی مد شده»، «مرگ بر اسید پاش».

در تحصن مقابل دادگستری اصفهان، معترضان این پرسش را نیز مطرح کردند که چرا با وجود تعداد زیادی دوربین مداربسته در خیابان‌های شهر که به بهانه تامین امنیت نصب شده‌اند، هیچ اقدامی برای شناسایی و معرفی عاملان اصلی صورت نگرفته است.

Share