Share

نخست وزیر کانادا، استفان هارپر اعلام کرد که نبرد این کشور با سازمان‌های تروریستی در خارج از کانادا افزایش خواهد یافت.  او این خبر را پس از حمله مسلحانه یک نوکیش مسلمان به پارلمان این کشور در اتاوا اعلام کرده است.

Canada's Prime Minister Stephen Harper speaks during a nationally televised address on CBC in this still image taken from video courtesy of CBC in Ottawa,

روز چهارشنبه پس از شلیک گلوله به یک سرباز کانادایی در بنای ملی یادبود جنگ در مرکز اتاوا، یک مرد مسلح به پارلمان این کشور رفت و سرانجام  پس از شلیک گلوله‌های فراوان از سوی پلیس کشته شد.

کشته شدن این سرباز دومین مورد از حملات تروریستی مرتبط با گروه‌های اسلامگرا در این هفته بوده است. پلیس اتاوا می‌گوید اکنون اعلام اینکه هر دو حمله از سوی یک نفر انجام شده دشوار است.

هارپر همچنین گفته اکنون خیلی زود است که گفته شود فرد مسلح همدستی داشته یا نه، اما تاکید کرده است که کانادا هرگز تسلیم نخواهد شد.

روز دوشنبه نیز یک نوکیش مسلمان، در مونترال با ماشین از روی دو سرباز کانادایی رد شد و یک نفر از آنها را کشت.

هر دوی این حملات پس از این انجام شد که کانادا اعلام کرد که این ماه شش جت برای شرکت در حملات هوایی علیه دولت اسلامی در عراق و سوریه ارسال خواهد کرد.

نخست وزیر کانادا اعلام کرده است: «این اتفاق باعث قوی‌تر شدن ما می‌شود. ما تلاش های خود را برای حفط امنیت ملی و برداشتن قدم‌های لازم برای شناسایی و برخورد با تهدیدات دو برابر خواهیم کرد.»

هارپر گفته کانادا اکنون همکاری‌های خود را با شرکایش در سراسر دنیا «علیه گروه‌های تروریستی که می‌خواهند خشونت را به کانادا بیاورند»، دو برابر خواهد کرد.

وزیر دفاع کانادا، راب نیکلسون نیز گفته است که اعزام نیرو به عراق همچنان ادامه خواهد داشت.

پلیس کانادا اکنون مشغول تحقیق درباره مایکل زاحف بیبئوست که مظنون به حملات روز چهارشنبه است. مشخص شده که او پیش از این یک پرونده سرقت در ونکوور داشته و در مونترال بارها به دلیل جرایم مربوط به مواد مخدر دستگیر شده است.

Share