Share

ویدئو کلیپی که دو کشیش مسیحی را در حال رقص نشان می‌دهد، اخیراً در تارنمای یوتیوب تبدیل به یکی از پربیننده‌ترین ویدئوهای این سایت در این هفته شده است.

در این کلیپ، پدری روحانی با نام کشیش دیوید رایدر شروع به رقص «تپ» می‌کند و دقایقی بعد کشیش جان گیبسون به‌قصد روکم‌کنی، کشیش رایدر را کنار می‌زند و با رقص پای ایرلندی تماشاچیان را حیرت‌زده می‌کند. این دو سپس در یک دوئت در کنار هم می‌رقصند.

ویدئو رقص کشیشان رایدر و گیبسون تا کنون ۲۷۰ هزار بار دیده‌شده و امروز توجه رسانه‌ها را هم به خود جلب کرده است. اما محبوبیت آنلاین این دو کشیش بی‌دردسر نبوده و برخی از منتقدان محافظه‌کار گفته‌اند که این دو کشیش نباید زیر صلیب عیسی مسیح و پرتره نقاشی از پاپ فرانسیس می‌رقصیدند و این رقص نوعی «بی‌احترامی» به مقدسات است.

کشیش رایدر در پاسخ به منتقدان محافظه‌کار می‌گوید: «فقط آن‌ها را به کتاب مقدس رجوع می‌دهم که در آن خداوند به ما می‌گوید با شادی زندگی کنید.»

این دو کشیش هر دو در یکی از حوزه‌های علمیه واتیکان که مخصوص کشیش‌های آمریکایی است تحصیل می‌کنند و هر دو از کودکی علاقه به رقص داشتند این موجب شده که رقصنده‌های ماهری شوند.

رقص «تپ» نیاز به مهارت‌های ویژه دارد و رقصی دشوار محسوب می‌شود. در این رقص اصالتاً آمریکایی، رقصنده کفش‌های مخصوص می‌پوشد که پاشنه و پنجه فلزی دارند. رقصنده با صدای کفش‌های خود موسیقی (معمولاً جاز) را همراهی می‌کند.

رقص پای ایرلندی که در ۲۰ سال اخیر با عنوان «ریور دنس» یا «رقص رودخانه» مشهور شده است، از اشکال رقص سنتی ایرلندی است که در آن رقصنده با پوشیدن کفش‌هایی مشابه با کفش «تپ» و حرکات پا، موسیقی (معمولاً سلتیک) را با ضرب کفش‌هایش همراهی می‌کند.

Share