Share

اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری ایران، کاهش قیمت نفت را «غیرطبیعی و سیاسی» دانست.

Oil

جهانگیری نسبت به عکس‌العمل نشان دادن مردم مسلمان درباره کاهش قیمت نفت هشدار داد

جهانگیری در گفت‌و‌گو با «خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران» (ایرنا)، گفت که کاهش قیمت نفت را نباید طبیعی و بر اساس عرضه و تقاضای این کالا در سطح جهانی دانست.

او در پاسخ به این سوال که آیا در مذاکرات با مقام‌های عراق در سفر اخیرشان به «تهران» بر سر موضوع نفت نیز تصمیم‌گیری شده‌است یا خیر، تأکید کرد: «ما با همه کشورهای دوست در اوپک صحبت کردیم. اما کاهش قیمت سیاسی است»

آسیب به کشورهای مسلمانان

به نظر جهانگیری «کشورهایی که در عرضه بیش از اندازه ورود پیدا کرده‌اند به همه کشورهای مسلمان آسیب می‌زنند». او در ادامه هشدار داد که «این کشورها باید بدانند با عکس‌العمل مردم مسلمان علیه آنها روبه‌رو خواهند شد.»

اگرچه معاون اول حس روحانی نامی از این کشورها نبرد، اما احتمالاً منظور او «عربستان سعودی» است.

به گزارش روزنامه بریتانیایی «تلگراف»، پیشتر نیز بیژن زنگنه وزیر نفت ایران در حالی خواستار کاهش تولید نفت برای بازگرداندن قیمت‌ها به سطح ۱۰۰ دلار شده‌بود که عربستان سعودی و دیگر شیخ‌نشینان خلیج با این تصمیم مخالف بودند.

اختلاف بر سر کاهش صادرات نفت

این کشورها معتقدند باید هنوز سه‌ماه دیگر با سطح تولید فعلی به عرضه نفت پرداخت و سپس به تصمیم‌گیری بر سر قیمت نفت پرداخت.

قیمت نفت در دو هفته گذشته سقوط کرد و نفت برنت دریای شمال به یکی از کم‌ترین قیمت‌های سال‌های اخیر خود، یعنی بشکه‌ای ۸۶ دلار رسید. قیمت یک بشکه نفت خام اوپک هم حدود ۸۲ دلار است. به‌همین دلیل، اعضای سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک)، بر سر کاهش تولید دچار اختلاف شده‌اند.

از سوی دیگر، رقابت‌های منطقه‌ای ایران و عربستان در عراق، سوریه، یمن و دیگر کشورهای منطقه با پایین‌رفتن قیمت نفت بعدی جدید نیز به خود گرفته‌است، به‌طوری که روزنامه تلگراف در گزارش خود، پایین‌رفتن قیمت نفت را عامل «قرارگرفتن جهان در آستانه جنگ نفتی» توصیف می‌کند.

Share