Share

مصطفی افضلی‌فرد، عضو هیأت‌رئیسه هیأت تحقیق و تفحص از «بنیاد‌شهید و امور ایثارگران» خبر داده که اعمال «فشارهایی» برای جلوگیری از تحقیق و تفحص از این نهاد در جریان است.

بنیاد شهید

کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید از کشف «فساد ۱۷۰۰‌میلیارد ریالی» دراین بنیاد و انتقال آن به خارج از کشور خبر داده

افضلی‌فرد در گفت‌وگویی با روزنامه شهروند که یکشنبه چهارم آبان چاپ شده، گفته است: «ما از مدیران سابق بنیاد انتظار نداشتیم که به برخی تهمت‌ها متوسل شوند تا از اثرات نتایج تحقیق و تفحص بکاهند. رئیس سابق بنیاد‌شهید از خود من هم بارها خواست که از تحقیق و تفحص انصراف بدهم.»

اشاره این نماینده مجلس به مسعود زریبافان، رئیس پیشین بنیاد شهید و امور ایثارگران در دولت محمود احمدی‌نژاد است.

چند هفته پیش نیز غلام‌علی جعفرزاده‌ ایمن‌آبادی، عضو دیگر هیأت‌رئیسه کمیته تحقیق و تفحص از بنیاد شهید از کشف «فساد ۱۷۰۰‌میلیارد ریالی» در بنیادشهید و انتقال آن به خارج از کشور خبر داده و گفته بود: «این موضوع در گذشته بوده و حالا ما به مسائل جدیدتری رسیدیم. این مطالب جدید بحث فقط رقم نیست، داستان‌های دیگری رخ داده‌ که البته مجاز به انتشار آن نیستیم. فقط می‌توانم بگویم که ابعاد وحشتناکی دارد و هر ‌کسی‌‌ با‌ آگاهی از آن، ‌شرمنده ‌‌خانواده شهدا می‌‌شو‌د.»

محورهای تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد‌ شهید

عدم شفافیت مالی بنیاد به‌خصوص در عمران و بنگاه‌های اقتصادی آن، فروش بی‌ضابطه‌ برخی اماکن و ساختمان‌های متعلق به بنیاد و عدم شفافیت محل هزینه آن‌ها، واریز حقوق خانواده شهدا و ایثارگان به بانک دی و باقی ماندن آن در حساب بانک، عدم پرداخت کامل مطالبات آزادگان و خانواده‌های ایثارگران، هزینه‌کردهای غیرضروری مانند همایش یک‌هفته‌ای مدیران و خانواده‌های آن‌ها، فروش برخی کارگاه‌ها و کارخانه‌های متعلق به بنیاد و عدم شفافیت مالی در آن از جمله محورهای تحقیق و تفحص مجلس از بنیاد‌ شهید بیان شده است.

بنیاد شهید و امور ایثارگران بنیادی دولتی در ایران است که مسئولیت رسیدگی به امور خانواده‌های کشته‌شدگان و آسیب‌دیدگان انقلاب ۵۷ و جنگ را بر عهده دارد و زیر نظر رهبری ایران هدایت می‌شود.

بنیاد شهید انقلاب اسلامی در ۲۲ اسفند ۱۳۵۸ بر اساس فرمان روح‌الله خمینی، رهبر پیشین ایران و با ریاست مهدی کروبی تشکیل شد.

این نهاد در ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۳ بر اساس فرمان آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران تغییر نام یافت و به بنیاد شهید و امور ایثارگران تغییر پیدا کرد.

Share