Share

هزاران قطعه ماهی ریز ساردین (پدنی یا لوجر) در ساحل بزرگ‌ترین اسکله صیادی ایران در بندر کنارک، واقع در استان سیستان و بلوچستان، در کرانه باختری خلیج چابهار و بر ساحل دریای عمان تلف شده‌اند.

هزاران قطعه ماهی ریز ساردین (پدنی یا لوجر) در بندر کنارک تلف شدند.

هزاران قطعه ماهی ریز ساردین (پدنی یا لوجر) در بندر کنارک تلف شدند

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا) صیادان این منطقه گفته‌اند تلف‌شدن هزاران ماهی‌ ریز ساردین نتیجه صید بی‌رویه کشتی‌های ترال (کف روب) است، که با زدن ترال کف سواحل دریای عمان سبب شدند که نسل این آبزی و طعمه و زنجیره غذایی ماهیان ساحلی رو به انقراض برود.

تلف شدن چندین تن ماهی ساردین همچنین باعث ایجاد بوی نامطبوع در منطقه شده است.

محسن علی گلشنی، مدیرکل شیلات استان سیستان و بلوچستان با تأیید این واقعه زیست‌محیطی احتمال این پدیده را به دلیل صید ترال تقریبا منتفی دانست و گفت: «احتمالا بیماری جلبکی و آلودگی جریان‌های آبی عامل این رخداد و تلف شدن ماهی‌های ریز ساردین شده است.»

بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی حفاظت از محیط زیست دریایی و آلودگی‌ها بر عهده اداره کل بنادر و دریانوردی است که از این نظر در فرایندهای اجرایی اقدام مشترکی را با اداره کل شیلات و همچنین مراکز تحقیقاتی و محیط زیست برای حفاظت از محیط زیست دریایی انجام می‌دهند.

خردادماه سال جاری نیز هزاران ماهی در رودخانه «نهراب» زابل سیستان و بلوچستان، رودخانه منشعب از شاخه اصلی رودخانه هیرمند، و میلیون‌ها بچه‌ماهی در رودخانه هیرمند تلف شدند.

اردیبهشت‌ماه سال جاری نیز رها شدن فاضلاب در سد فشافویه در شهرستان اسلام‌شهر باعث مرگ بیش از دو میلیون ماهی شد.

Share