Share

فاضلاب واحدهای مسکونی، شهرک‌های صنعتی و فاضلاب کشاورزی همچنان وارد دریای خزر می‌شود و دولت تاکنون پیشرفت چندانی برای جلوگیری از آلوده شدن این دریا با فاضلاب نداشته است.

Sweage_Tehran_02

سازمان حفاظت محیط زیست می‌گوید پیشرفت چندانی در جلوگیری از ورود فاضلاب به دریای خزر حاضل نشده است

معصومه ابتکار، رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران، روز دوشنبه ۵ آبان اعلام کرد این سازمان به طور مرتب وضعیت شاخص‌های میکروبی دریای خزر را اندازه‌گیری و نتایج را به مراجع ذیصلاح اعلام می کند.

او با اظهار تاسف از اینکه هنوز فاضلاب‌های خام وارد دریای خزر می شود گفت در دوره گذشته به این مساله توجه زیادی نشده است اما امیدواریم اکنون سازمان‌ آب و فاضلاب استان‌های مازندران و گیلان عقب ماندگی گذشته را جبران کنند.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، رییس سازمان حفاظت محیط زیست از دیگر سازمان‌های مرتبط خواست که طرح‌های جمع آوری و تصفیه فاضلاب را با سرعت بیشتری انجام دهند و همچنین شهرک های صنعتی را ملزم به ایجاد تصفیه خانه‌های پساب و فاضلاب کنند. به گفته ابتکار، سازمان حفاظت محیط زیست در تمام این زمینه‌ها تذکر لازم را داده و برنامه زمانبدی را از سازمان‌های مرتبط خواسته است و اجرای قوانین را نیز با جدیت پیگیری می‌کند.

به گفته سازمان حفاظت محیط زیست صد در صد فاضلاب خانه‌های ساحلی بدون تصفیه وارد دریای خزر می‌شود. این امر باعث آلودگی میکروبی ماهیان این دریا شده و در زنجیره غذایی نیز به شدت تاثیر منفی گذاشته است.

گرچه هیئت دولت ایران سال گذشته وزارت نیرو را موظف به احداث تصفیه‌خانه در مناطق ساحلی کرده بود اما هیچ اقدامی تاکنون در این مورد صورت نگرفته است. مطابق تصمیم هیئت وزیران، در شهرهایی با بیش از ۳۰ هزار نفر جمعیت باید تصفیه‌خانه‌هایی توسط وزارت نیرو ساخته شود.

«رودخانه‌ها کانال فاضلابند»

علاوه بر دریای خزر، رودخانه‌های ایران نیز به محلی برای دفع فاضلاب تبدیل شده‌اند. سازمان حفاظت محیط زیست با هشدار نسبت به وضعیت رودخانه ایران نیز اعلام کرده است سال‌هاست که در برخی نقاط کشور فاضلاب شهری و روستایی وارد رودخانه‌ها می‌شود و برخی رودخانه‌ها را به کانال فاضلاب تبدیل کرده است.

از سوی دیگر در استان تهران نیز جاری شدن فاضلاب‌های خانگی و صنعتی به سمت مناطق جنوبی تهران و آبیاری مزارع با فاضلاب باعث نگرانی‌های فراونی در مورد سلامت شهروندان شده است.

اخیرا اداره کل محیط زیست استان تهران با شرکت و آب و فاضلاب تفاهم‌نامه‌ای را امضاء کرده است که بر اساس آن بتوان علیه واحدهای خدماتی که به شبکه فاضلاب متصل نشوند اعلام جرم کرد. به این ترتیب، نظارت بر اتصال واحدهای خدماتی مانند هتل‌ها و رستوران‌ها به شبکه فاضلاب در فاز نخست انجام می‌شود و با وجود آنکه این کار از حیطه مسئولیت‌های سازمان محیط‌زیست خارج است، اما براساس توافق صورت گرفته و با هدف رسیدگی به تخلفات احتمالی، بر اتصال واحدهای مسکونی به شبکه فاضلاب  توسط سازمان محیط زیست نظارت خواهد شد.

هادی حیدرزاده، مدیرکل محیط زیست استان تهران، ببا اعلام این خبر گفته است هنوز بخش عمده‌ای از پایتخت، اسلامشهر و ورامین در استان تهران فاقد شبکه فاضلاب هستند و تا زمانی که شبکه فاضلاب تکمیل نشود فاضلاب‌ها در مسیل‌های شهری رها شده و به پایین‌دست به سمت زمین‌های کشاورزی جنوب تهران روانه می‌شوند و به این ترتیب میزان سموم و دیگر آلودگی‌ها در محصولات این زمین‌ها بالا می‌رود در حدی که برای سلامت مردم مضر است.

او همچنین از پلمپ کردن ۶۰ واحد قالیشویی در شهرری که فاضلاب خود را تصفیه نمی‌کردند خبر داده است.

«دولت ها بیشترین نقش را در تخریب محیط زیست دارند»

در همین حال، یک مشاور ارشد سازمان حفاظت محیط زیست نیز اعلام کرده است نقش مردم در تخریب محیط زیست ناچیز است اما دولت‌ها و مجری‌های قانون بیشترین نقش را در تخریب محیط زیست دارند.

سعید نمکی، مشاور رییس سازمان حفاظت محیط زیست، در دهمین نشست تدوین برنامه ششم توسعه در سازمان حفاظت محیط زیست بزرگ‌ترین ضعف این سازمان را بدنه کارشناسی آن دانست و گفت باید برای توانمندسازی آن برنامه‌ریزی شود.

او همچنین گفت علاوه بر صدا و سیما، باید نقش قضات و نمایندگان مجلس و مجری‌های قانون نیز در آموزش محیط زیست پیش‌بینی شود.

Share